Ukameňujte vrany 2.

Autor: Anton Kovalčík | 23.10.2013 o 16:28 | (upravené 4.6.2014 o 10:47) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  545x

Vždy som si myslel, že anglickým národným športom je futbal, tak, ako u nás je hokej. Alebo aspoň rugby. Ale nie je. Dokonca ani divná odroda baseballu, kriket, ktorý sa hrá možno len v piatich štátoch na svete, aj to v bývalých britských kolóniách. Alebo žeby bol baseball divnou odrodou kriketu? Mýlil som sa aj v tomto. Angličania majú dva národné športy.

Prvým je takzvaný socialising. Pestujú ho hlavne v piatok a v sobotu večer. Drvivá väčšina z nich vyrazí do všetkých možných barov, stretáva sa s priateľmi, známymi, aj neznámymi ľuďmi, sleduje šport na niekoľkých veľkých plazmových obrazovkách, pije a niekedy nadáva na lacných robotníkov z východnej Európy. Po chvíli sa zodvihnú a zmenia podnik. A potom zase a niekoľkokrát za večer. Domov sa dajú odviezť taxíkom a v pondelok sa tešia aký pekný víkend majú za sebou. Normálny našinec, teda východoeurópsky pracovník, sadne s partiou do svojho obľúbeného baru, zabaví sa, opije sa, ak vládze, nadránom sa dostane domov, ak nie, odvezú ho kamaráti, alebo taxík.

Druhým ich národným športom je car-booting. Tiež som zo začiatku nevedel, o čo sa jedná, ale je to v podstate blší trh na zelenej lúke. Niekedy to vyzerá tak, že pozbierajú všetky nepotrebné haraburdy, ktoré sa im povaľujú v dome, v pivnici, stodole, alebo na dvore, naložia do kufra ich auta (car boot) a vyrazia. Všetko má svoju cenu a dokonca ich to aj baví, aj keby nič nepredali. Ale niekedy tam dostanete ešte celkom použiteľné vybavenie do domácnosti, staré knihy, alebo napálené cédečka.

Aj keď je to bohatá krajina, nie všetci majú "arm and leg". Na počudovanie to neznamená, že sú mrzáci, ale že nie všetci majú "obrovské množstvo peňazí."

Ak povedia, že je niečo "under the arm," nemusí to byť hneď narážka na to, že je cítiť pot, alebo nebodaj na to, že by sa dotyčná dáma mala v podpazuší vyholiť, ale že je niečo zlé, nie dobré.

"Apple polisher" nie je, ako by si niekto mohol myslieť, zamestnanec supermarketu, ktorý na oddelení ovocia a zeleniny leští jablká, aby vyzerali krajšie, ale človek, ktorý sa chce niekomu zalíškať. Ako keď dieťa v prvej lavici v triede prinesie pani učiteľke krásne jablko a snaží sa ju takto skorumpovať.

Veľa bežných fráz sa spája s používaním, na prvý pohľad negustovného, slova arse, čiže zadok, alebo inak šunky. Ale len na prvý pohľad. Aj keď u niektorých angličaniek ... Väčšinou je to jemnejšia forma podobnej frázy, kde sa vyskytuje najpoužívanejšie anglické vulgárne slovo, ktoré domáci používajú ešte častejšie, než Česi "ty vole". Ak mi domáci povie, že som niečo "arsed up", chce mi slušne povedať, že som niečo zbabral. "Arse bandit" je jedno z nespočetných slangových označení gayov, ktorých je v Anglicku tiež nespočetne. Spočiatku som si myslel, že pojem "arseholed" má tiež niečo spoločné so sodomiou, ale chvalabohu nemá. Označuje sa ním extrémne opitý človek.

Pri ležérnom prístupe väčšiny domácich k pracovnému nasadeniu si myslím, že sa im nemôže stať, že si "work ass off," teda že budú pracovať až do vyčerpania. Ale neplatí to len o Angličanoch.

Perlička nakoniec. "Aztec hop," "Aztec revenge," alebo "Aztec two-step" označuje hnačku, ktorú môžu dostať zahraniční turisti v Mexiku. Asi z jedla. Ja som v Mexicu ešte nebol, ale english hop som už mal...

Tak teraz neviem, či mi po tomto niekto povie, alebo napíše, že som "attaboy," teda po rusky "molodec." A po našom ... asi "chlapík!"

Napísané s využitím knihy:John Ayto-John Simpson- Stone the Crows. Oxford Dictionary of Modern Slang.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?