O (ne)osvietených iluminátoch.

Autor: Anton Kovalčík | 17.11.2013 o 16:35 | (upravené 4.6.2014 o 10:25) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  720x

Skupiny, ktoré sa nazývali Illuminati, podľa latinského slova, ktoré znamená "osvietení", prichádzali na javisko dejín a odchádzali z neho počas dlhých storočí. Tie prvé sa zakladali na viere blízkej gnosticizmu: španielski alumbrados v šestnástom storočí napríklad verili, že duša môže komunikovať priamo s božstvom. Veľmi rýchlo upadli do nemilosti Inkvizície. Vo Francúzsku sa viaceré sekty nazývali illuminés, vrátane Martinistov, kresťanskej mystickej sekty, ktorá pravdepodobne prežila dodnes.

Prvá skupina, ktorá sa skutočne nazvala "Illuminati", mala bližšie k slobodomurárstvu, než ku gnosticizmu. V roku 1776 bavorský univerzitný profesor Adam Weishaupt založil "Rád Perfektabilistov", alebo Illuminatov. V podstate boli protijezuitským klubom, s protimonarchistickým a rovnostárskym presvedčením, zmiešaným s kultúrou ezoterického symbolizmu v štýle slobodomurárov. Aj svojich členov verbovali hlavne v slobodomurárskych kruhoch. Z počiatočných piatich členov sa v priebehu desiatich rokov rozrástli na niekoľko stoviek, prevážne v nemecky hovoriacich európskych krajinách.

Po roku 1780 aktivity Illuminati a iných "tajných" spoločenstiev vzbudili podozrenie bavorského vládcu, princa Karla-Theodora, ktorý v júni 1784 dekrétom zakázal všetky tajné spoločnosti v Bavorsku. V marci 1785 postavil mimo zákon menovite slobodomurárov a Illuminati. Weishaupt ušiel z Bavorska a Illuminati boli rozpustení. Aj napriek ich oficiálnemu zákazu, ich reputácia ďalej rástla, ba šírila sa, hlavne v bujnejúcej konšpiračnej kultúre konca osemnásteho a začiatku devätnásteho storočia.

Ich údajný rozsah moci a činnosti s najväčšou slávou rozšíril známy kontroverzný liečiteľ, okultista, slobodomurár a podvodník "gróf" Cagliostro. Po tom, čo ho v roku 1789 v Ríme zatkli, rýchlo priznal "tajomstvá" templárov, slobodomurárov a iných skupín. Komu? Predsa Inkvizícii. Tak extravagantne, ako pôsobil na plesoch vyššej spoločnosti, prehlásil, že Illuminati pripravujú sprisahanie za účelom zvrhnutia Bourbonovskej monarchie a pápežstva.

Kniha Nesty Helen Websterovej "Secret Societies and Subversive Movements" z roku 1924 katapultovala mýtus Illuminatov z osemnásteho storočia priamo do dvadsiateho prvého. Aj keď v podstate len opakovala "bulvárne správy" z Európy po Francúzskej revolúcii, táto kniha sa stala hlavným zdrojom a odkazom v priebehu celého minulého storočia a aj dnes sú Illuminati považovaní za najväčšiu konšpiračnú organizáciu.

Možno kvôli absolútnemu nedostatku dôkazov o tom, kto Illuminati vlastne sú, stali sa vlastne všetkým, čím ich konšpirační teoretici chceli mať. V rukách niektorých autorov narástla sila Illuminati do extrémnych rozmerov, aj škodlivosťou porovnateľných s epidémiou Španielskej chrípky. Na Webe sú Illuminati obviňovaní zo všetkého, od snahy o svetový komunizmus, po projekty celosvetovej vlády. Sú to satanisti, medzinárodní kapitalisti, sionisti ... Riadia CIA, Vatikán, Slobodomurárov, ... Zavraždili Lincolna, Kennedyho, umiestnili "ľudskú tvár" na Mars...

Najrozšírenejšia a najextravagantnejšia antiIlluminati teória v súčasnosti, je dielom "bývalého agenta MI6" (britskej tajnej služby, dnes SIS) Johna Colemana, ktorý tvrdí, že si to nevymyslel. Jeho Illuminati, alebo "Výbor 300" majú veľmi široký záber činnosti. Na mnohých webových stránkach Coleman rozdelil ich činnosť do 21 základných bodov. Začína to "rozbitím národnej identity a národnej hrdosti", ako aj "kresťanskeho náboženstva", končí nastolením Nového svetového poriadku (NWO - New World Order), v pozadí ktorého stoja Medzinárodný Menový Fond, Organizácia Spojených Národov a Medzinárodný Súdny Dvor. Aby dosiahli tento cieľ, použijú kontrolu mysle, aby dosiahli drastické zníženie populácie s využitím pomoci "náboženských kultov ako napríklad Muslimské bratstvo, Muslimský fundamentalizmus a Sikhovia..." Pomocou rockovej hudby a drog preberú kontrolu nad mládežou a prinútia ju rebelovať proti rodine a spoločnosti ako celku...

Nuž tak, verte čomu chcete. Alebo ešte lepšie, neverte tomu čo je tu uvedené. Overte si to. A nezaškodilo by použiť logiku a zdravý rozum. Viem, že je to ťažké, pre niektorých, ktorí na to nie sú zvyknutí, ale za pokus nič nedáte. Prajem všetkým osvietenú myseľ.

Zdroje: McConnacchie - Tudge "Rough Guide to Conspiracy Theories."

Ďalšie: www.illuminati-order.com www.illuminati-news.com

Lindsay Porter: Who are the Illuminati

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?