HAARP - superzbraň, alebo vedecký projekt?

Autor: Anton Kovalčík | 13.1.2014 o 11:57 | (upravené 1.6.2014 o 22:20) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  272x

Program HAARP, alebo High Frequency Active Auroral Research Programme, dokončený a sprevádzkovaný v roku 2007, je súbor 180 antén, usporiadaných v líniách na ploche niečo vyše 13 hektárov. Oficiálne je tento masívny vysielač určený na sledovanie úkazov v ionosfére, hrubej vrstve atmosféry, ktorá sa začína si 45 km nad zemským povrchom a rozťahuje sa až do výšky vyše 900 km vo vesmíre.

Okrem toho, že je najväčším takýmto vysielačom na svete, je aj jedným z najodľahlejších, pretože je umiestnený cca 1200 kilometrov severne od mesta Gakona na Aljaške. Je tu široké spektrum ionosférických podmienok, okrem toho prístroje HAARP potrebujú elektromagneticky pokojnú oblasť, ďaleko od miest.

HAARP je riadený Výskumným laboratóriom vzdušných síl a Úradom pre námorný výskum, s vedecko-výskumnou účasťou University of Alasca, University of California v Los Angeles, univerzitami Cornell, Stanford, Maryland, Massachussetts, MIT a inými. Podľa Aljašskej univerzity HAARP existuje, aby "ďalej rozširoval naše znalosti fyzikálnych a elektrických vlastností zemskej ionosféry, ktoré ovplyvňujú naše vojenské a civilné, komunikačné a navigačné systémy."

Iónosféra je oblasťou záujmu vedy, biznisu a armády, pretože môže ovplyvňovať príjem signálov z telekomunikačných a navigačných družíc, rádiové a radarové signály a dodávky a výpadky energie. Účasť armádnych zložiek na jeho riadení nedodáva na presvedčivosti myšlienke, že sa jedná o výlučne civilný projekt. Prečo je zapojených tak veľa akademických ustanovizní? Čo takéto zariadenie robí uprostred ničoho? Je HAARP niečo viac, než iba veľký experiment, zaoberajúci sa hornou vrstvou atmosféry? Je tento aljašský anténny systém v skutočnosti zbraňou hromadného ničenia, schopnou manipulovať počasie na Zemi kvôli zlovestným záujmom svojich pánov?

Čokoľvek to je, je okolo toho množstvo nadšených konšpiračných teoretikov. Aljašská univerzita trvá na tom, že HAARP "nebude ovplyvňovať počasie", pravdepodobne v odozve na povesti o tom, že by mohol významne ovplyvniť poľnohospodárstvo zúrodnením predtým neúrodnej zeme, ale súčasne spôsobiť sucho a neúrodu inde. Univerzita vyhlasuje, že vysielaná energia nemá prakticky žiadny efekt na troposféru, alebo stratosféru, kde sa tvorí počasie. Elektromagnetická interakcia nastáva len v iónosfére, veľkosť a magnetická stabilita ktorej redukuje efekt HAARP na stupeň porovnateľný s pôsobením stolného fénu na rieku veľkosti Dunaja. Jeho fungovanie nie je obťažujúce, ale "striktne pasívne."

Niektorí konšpirační teoretici podozrievajú HAARP, že by mohol preniknúť hlboko do Zeme, aby odhaľoval podzemné tajomstvá nepriateľa. Ak môžu zemetrasenia narušiť iónosféru a magnetosféru, môžu rádiové vlny, vystrelené skrz Zem, mať ten istý efekt? Vznikla dokonca hypotéza, že za masívnym zemetrasením v Indickom oceáne, ktoré spôsobilo v decembri 2004 zničujúce tsunami, stál HAARP. Niektorí konšpirátori ho dokonca obviňujú zo zapríčinenia hurikánu Katrina, ktorý v roku 2005 zničil New Orleans. Zatiaľčo HAARP je oficiálne vysokofrekvenčným výskumným zariadením, konšpirační teoretici, ako napríklad Jerry Smith tvrdia, že môže použiť to isté elektromagnetické nízkofrekvenčné žiarenie, ako aj rádiové vlny, o ktorých vraj západní, aj sovietski vedci preukázali, že sú to frekvencie, na ktorých funguje ľudský mozog - na jeho diaľkové ovládanie. Podľa Smitha, je HAARP rozhodujúcou, zväčša nevystopovateľnou, zbraňou hromadného ničenia, schopnou zasiahnuť "problémové" krajiny povodňami, suchom, alebo zemetraseniami.

Ak by bol HAARP ozaj nejakou megazbraňou apokalyptického štýlu, zistili by sme to až vtedy, keď by už bolo príliš neskoro. Mohli by sme len dúfať, že po tom, čo sme pri svetle sviečky zjedli svoje posledné zásoby obilia, budú naše mysle roztavené, skôr než záplavy odplavia naše telá a mestá do zabudnutia. Na druhej strane, program HAARP nie je utajovaný, dokumenty o jeho pôsobení na životné prostredie sú verejne prístupné, a zariadenie je dokonca počas dvoch dní na konci leta, prístupné verejnosti na prehliadky.

Zdroj: McConnacchie-Tudge: The Rough Guide to Conspiracy Theories.

Ďalšie info: Jerry. E. Smith: HAARP: The Ultimate Weapon of the Conspiracy

                 http://www.gi.alaska.edu/category/general/haarp

                 https://www.google.co.uk/search?q=haarp

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?