Caveat Emptor.

Autor: Anton Kovalčík | 31.3.2014 o 10:42 | (upravené 19.5.2014 o 22:18) Karma článku: 1,24 | Prečítané:  174x

Náš zákazník, náš pán. Biznis je biznis. Peniaze sú až na prvom mieste. Klient je prvoradý. To sú takmer budovateľské heslá, ktoré sa bežne používajú v obchode. Obchodníci, predajcovia, šéfovia nimi pohadzujú zo strany sa stranu, v drvivej väčšine ďaleko od toho, aby to mysleli úprimne. Sú právne nezáväzné. V obchodnom práve odpradávna platí jedna hlavná premisa, vyjadrená latinským "caveat emptor." Je pôvodom a príčinou väčšiny zla v dejinách ekonomiky, väčšiny problémov, jednou z prapríčin aj súčasnej celosvetovej krízy.

V slovenskom preklade znamená "nech si zákazník dá pozor". Termín, ktorý sa používa hlavne v obchode s nehnuteľnosťami, ale jeho aplikácia má ďalekosiahle dôsledky takmer pri všetkých obchodoch, investíciách, na finančnom trhu, aj v spotrebiteľskej oblasti. V princípe to znamená, že kupujúci si musí zistiť potrebné informácie keď uvažuje o kúpe nejakého výrobku, alebo služby. Inak povedané, kupujúci musí poznať svoje práva a byť ostražitý pri vyhýbaní sa podvodom.

Zásada caveat emptor napríklad pri kúpe auta ukladá kupujúcemu povinnosť zoznámiť sa s technickým stavom auta a uistiť sa, že stojí za požadovanú cenu. Je to varovanie pre kupujúceho, že predávajúci nie je povinný dobrovoľne poskytnúť negatívne informácie o predávanom produkte, službe, či investícii. Predpokladá to, že (pokiaľ predávajúci neposkytuje zmluvnú, alebo zákonnú záruku na predmet predaja), kupujúci nesie celé riziko, spôsobené nekvalitou kúpeného produktu, alebo služby. "Caveat emptor" vychádza zo skutočnosti, že kupujúci majú vo väčšine prípadov menej informácii o predmete kúpy, než majú predávajúci, a že tento predmet môže mať chyby, ktoré sú skryté kupujúcemu a známe len predávajúcemu. V teórii sa tento stav nazýva informačná asymetria. Je na kupujúcich, aby túto asymetriu vo svojom vlastnom záujme vyrovnali.

Vzhľadom na to, že drvivá väčšina ľudí má o fungovaní ekonomiky, financií, investovania, sporenia, poistenia predstavú zahmlenú asi tak, ako ja o schémach moderných elektrických prístrojov a zariadení, aj v prípade, že získajú nejakú informáciu, nevedia ju "prečítať", vysvetliť, pochopiť, dať do súvislostí. A vzdelávanie v tejto oblasti je na Slovensku, aj všade inde v zahraničí na veľmi slabej úrovni. Bez zaplnenia obrovského priestoru, ktorý takto vzniká, nezabránime ďalším Horizontom, Drukosom, Lehmanom a Madoffom, ale aj bežným bankám, poisťovniam, brokerským firmám a vládam, aby získavali na úkor neinformovaných klientov. Informačná asymetria je tiež jedným z dôvodov, prečo nefungujú základné predpoklady ekonomickej teórie, ktorou sa svet riadi posledných 35 rokov. Neoklasickej makroekonomickej teórie, od ktorej sa odvíjajú všetky modely, politiky, stratégie a taktiky, ktoré nás doviedli k ekonomickému marazmu, v ktorom sa teraz čľapkáme. Ale o tom potom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?