O sladkovodných a morských ekonomických rybách.

Autor: Anton Kovalčík | 5.5.2014 o 9:09 | (upravené 19.5.2014 o 16:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  146x

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia jeden z vedúcich sladkovodných makroekonómov, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu, Robert Lucas, tvrdil, že recesie sú spôsobené dočasným zmätkom: pracujúci a firmy majú problém rozoznať celkové zmeny cenovej úrovne, a to kvôli inflácii v ich vlastnej oblasti pôsobenia. Lucas varoval, že akýkoľvek pokus o boj s hospodárskym cyklom bude neúspešný - aktívne opatrenia by iba pridali na chaose.

Lucasove teórie sa stali veľmi atraktívnymi v kruhoch mladých ekonómov, hlavne kvôli matematickej prepracovanosti ich modelov. Časom sa však ale začali radikálne vzdiaľovať od akéhokoľvek realistického prístupu k recesiám a k príčinám ich vzniku. Jadrom sladkovodnej ekonomickej teórie sa stalo tvrdenie, že recesie sú rozumnou a efektívnou odpoveďou na negatívne technologické zmeny, ktoré ale ostali nevysvetlené, a že zníženie zamestnanosti, ktoré nastáva počas recesií, je dobrovoľným rozhodnutím pracujúcich, ktorí si berú oddychový čas pokým sa situácia nezlepší. Ja osobne som sa s takýmto nezamestnaným nestretol. Ani v zrkadle.

Táto teória ale poskytla základ pre módne matematické modelovanie, a následne vedecké publikácie a články, ktoré sa stali osvedčenou cestou ku kariérnemu postupu a dôležitým funkciám.

Niektorí ekonómovia odpovedali na evidentné zlyhanie Lucasovej teórie oprášením Keynesových teórií a ich vylepšením trochou mejkapu. Títo takzvaní Novokeynesiáni boli ochotní zabudnúť na dokonalé trhy a dokonalú racionalitu, alebo aj oboje, dodali dostatok nedokonalosti oboch, aby im ako výsledok vyšiel viac, alebo menej, Keynesiánsky pohľad na recesie a ich vznik. A z ich pohľadu sú aktívne opatrenia na boj s recesiou nanajvýš želateľné. Snažili sa udržať odchýlky od klasickej ortodoxnej teórie v čo najmenšom rozptyle.

V prevažujúcich modeloch nebolo miesto pre také záležitosti ako bubliny, kolaps bankového systému, aj napriek tomu, že v reálnom živote sa takéto veci stávali. Na skutočne základnej úrovni je súboj morských a sladkovodných ekonómov súbojom pragmatizmu s kvázi náboženským presvedčením, ktoré sa stáva o to silnejším, o čo viac dôkazy vyvracajú jeho Jedinú Pravú Vieru. Sladkovodnú. Výsledkom toho je, že namiesto toho, aby boli nápomocní keď na celý svet udrela súčasná kríza, príliš veľa ekonómov sa vydalo na cestu náboženskej vojny.

Obe skupiny ale majú niečo spoločné. Predpokladajú, že existujú trhy pre každú jednu možnosť a v takejto situácii nemôže dôjsť k nesplácaniu dlhov, bankrotom a nesolventnosti. Nielenže nedokážu vysvetliť to, čo sa deje v súčasnosti, ale významným ovplyvnením svetonázoru politikov a iných ľudí v zodpovedných vysokých pozíciách, pomohli vytvoriť systém, ktorý je neefektívny, nespravodlivý a náchylný na časté kolapsy.

V jadre súčasnej Novoklasickej makroekonomickej teórie sú tri navzájom prepojené predpoklady: Teória racionálnych očakávaní, Teória reálneho hospodárskeho cyklu a Teória efektívneho trhu. Ich tvorcovia získali Nobelove ceny za ekonómiu... Neekonómovi sa môžu zdať úplne na hlavu padnuté.

 

Zdroj: Robert Skidelsky-Keynes.The Return of the Master. Paul Krugman-End this depression now!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?