Casus belli.

Autor: Anton Kovalčík | 4.7.2014 o 12:29 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  232x

Casus belli je latinský výraz, ktorý v preklade znamená "skutok, alebo udalosť, ktorá ospravedlňuje vojnu." V širokom meradle sa začal používať v sedemnástom a osemnástom storočí v dielach autorov, ktorí hlásali teóriu "spravodlivej vojny." (Grotius, Burlamaqui). 

Pri formálnom vyhlásení casus belli vláda krajiny zvyčajne vyhlási svoje dôvody prečo chce ísť do vojny, zamýšľaný spôsob vedenia vojny, prostriedky, ktoré mieni použiť, a kroky, ktoré môžu iné štáty podniknúť, aby ju odhovorili od jej úmyslu. Snaží sa dokázať, že vojna je pre ňu posledným východiskom v danej situácii, a že má oprávnený dôvod takto konať.

Súčasné medzinárodné právo rozoznáva iba tri zákonné dôvody pre vedenie vojny: vlastnú obranu, obranu spojenca na základe požiadania, ktoré vyplýva zo spojeneckej zmluvy a schválenie Organizáciou Spojených Národov.

Keď pani Mullerová oznámila "Tak nám zabili Ferdinanda" dnes najznámejší vojak na svete hneď vedel, že bude vojna. Odmietnutie dvoch bodov rakúskeho júlového ultimáta Srbsku, ktoré po tejto udalosti nasledovalo, bolo Rakúskom-Uhorskom použité ako casus belli na vyhlásenie vojny Srbsku. A vypukla Prvá svetová, ktorá by začala aj bez tejto udalosti. Našla by sa iná zámienka.

Vo svojom diele Mein Kampf obhajoval Adolf Hitler teóriu životného priestoru pre Nemcov, čo v praxi znamenalo expanziu smerom na východ. V auguste 1939 Nemci zorganizovali "Gliwický incident"( http://cs.wikipedia.org/wiki/Přepadení_vysílačky_v_Gliwicích ), čo použili ako Casus belli pre napadnutie Poľska 1.9.1939, ktoré viedlo ku vzniku Druhej svetovej. V júni 1941 v súlade s tou istou teóriou použili Casus belli preventívnej vojny na napadnutie ZSSR.

Sovietsky zväz tiež použil vykonštruovaný Casus belli pre ospravedlnenie tzv. Zimnej vojny proti Fínsku v zime 1939-1940. V novembri 1939  delostrelecky ostreľoval ruskú dedinu Mainila z čoho obvinil Fínov a vyvolal vojnu proti svojmu slabšiemu susedovi, v ktorej nedopadol veľmi dobre.(http://en.wikipedia.org/wiki/Shelling_of_Mainila ).

Casus belli hral dôležitú úlohu pri Šesťdňovej vojne Izraela proti Egyptu v roku 1967. Bola ním blokáda Tiranskej úžiny Egyptom. Úžina viedla do Eliatu, jediného prístavu v Červenom mori, cez ktorý Izrael dostával väčšinu svojej ropy.

Druhého a štvrtého augusta 1964 sa odohrali dva incidenty v Tonkinskom zálive. Severný Vietnam tvrdil, že pri tom prvom bol americký torpédoborec USS Maddox zasiahnutý torpédom z torpédového člna, ktorého časti dodnes vystavujú v múzeu (http://www.clemson.edu/caah/history/FacultyPages/EdMoise/vtonk.html ), a že jedno americké lietadlo bolo zostrelené v severovietnamských teritoriálnych vodách. Prezident Johnson proti incidentu ostro protestoval. Ako Casus belli pre vietnamskú vojnu poslúžil druhý, pravdepodobne vykonštruovaný incident pri ktorom americká strana tvrdila, že dve vietnamské lode zaútočili na USS Maddox a boli potopené. Vláda Severného Vietnamu tento druhý incident úplne poprela. Skutočným dôvodom vojny nebol žiadny z týchto incidentov, ale snaha USA o zabránenie prenikania komunizmu do juhovýchodnej Ázie. Zaplatili za to veľkú cenu a svoj cieľ aj tak nedosiahli. Aspoň nie vtedy a nie vojensky.

V dejinách ľudstva existuje ešte veľa, často bizarných Casus belli. Všetky ale nakoniec potvrdzujú porekadlo: "Kto chce psa biť, palicu si nájde."

Ale na druhej strane, ak mi niekto jednu vrazí, mám sa stiahnuť do kúta a čušať???

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?