Tuchačevskij by nesúhlasil.

Autor: Anton Kovalčík | 7.7.2014 o 20:46 | Karma článku: 2,93 | Prečítané:  308x

Dnešný Volgograd bol viac než 300 rokov známy ako Caricyn. V roku 1925 bol premenovaný na Stalingrad. Na uctenie vodcu sovietskeho ľudu, nástupcu V.I. Lenina,  nedoštudovaného kňaza a bývalého vykrádača bánk Josifa Visarionoviča Dzugašviliho. Známejší bol pod menom Stalin, a len blízki priatelia, ak prežili, ho mohli oslovovať Koba. Jeho nástupca, Nikita Chruščov, najviac známy svojim topánkovým výstupom na pôde OSN, v rámci svojej kampane boja proti kultu Stalinovej osobnosti, v roku 1961 mesto premenoval na Volgograd.

Nástupca nástupcu nástupcovho nástupcu Vladimír Putin, chce vyhlásiť referendum o opätovnom premenovaní mesta na Stalingrad. Vraj  na popud veterána Veľkej vlasteneckej vojny, ktorý sa spolu s ním zúčastnil osláv vylodenia v Normandii. Teda, neviem, aký to bol veterán možno nejaký bývalý maršál  ZSSR, lebo v Normandii nikdy žiadny Rus nebojoval. Ďalšou otázkou je, prečo by si mali Stalina uctiť práve kvôli tomu, že mesto Stalingrad je spojené s jednou z najrozhodujúcejších bitiek Druhej svetovej vojny, ktorá znamenala začiatok konca nemeckej armády na východnom fronte. Stalinove zásluhy na víťazstve nielen v tejto bitke, ale aj v celej Veľkej vlasteneckej vojne boli ak nie mínusové, tak takmer určite nulové. ZSSR vojnu nevyhral vďaka Stalinovi, ale napriek nemu. Ak treba niekomu pripísať zásluhy, tak maršalovi Žukovovi, ktorý bol jediným človekom vo vedení štátu a armády, ktorý sa odvážil otvorene so Stalinom nesúhlasiť. Aj mu to potom vodca ľudu spočítal. 

S uctením mena tohto človeka, ktorého možno považovať za jednu z najväčších ľudských beštií dvadsiateho storočia by určite nesúhlasil ani maršal Tuchačevskij, jeden z najväčších talentov vo vedení Červenej armády, ktorého dal Stalin popraviť v roku 1937. A spolu s ním (resp. v tom istom časovom období rokov 1936-37) veľké množstvo dôstojníkov generálneho štábu, aj nižších, ktorými sa cítil byť ohrozený. 

Dôsledkom boli katastrofálne porážky Červenej armády v prvých mesiacoch vojny. Prvé dva alebo tri dni po vypuknutí bojov sedel Stalin zrútený vo svojej pracovni, nikto sa k nemu neodvážil, krajinu nikto neriadil.

Ukrajinci by vedeli rozprávať o hladomore, ktorý za Stalinovej vlády a s jeho prispením zabil v rokoch 1932-33 niekoľko miliónov ľudí (http://sk.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajine ).

Ruská štátna televízia dnes popisuje udalosti na Ukrajine ako boj proti fašizmu, porovnávajúc novú vládu v Kyjeve a ukrajinských nacionalistov s fašistickou inváziou v roku 1941. Niektorí vodcovia rebelov sami popisujú svoje akcie ako pokračovanie Veľkej vlasteneckej vojny.

V tomto svetle mi pripadá Putinovo úsilie o opätovné premenovanie Volgogradu na Stalingrad ako politický test. Ako test, v ktorom chce vyskúšať, do akej miery sú dnešní obyvatelia Ruska ochotní tolerovať ďalší kult osobnosti, podobný tomu Stalinovmu. Premenovanie mesta je možno tým prvým krokom.

post scriptum: podľa prieskumu verejnej mienky z roku 2012, je za premenovanie 18 % obyvateľov Ruska, 60 % ich je proti. Proti sú tri štvrtiny Volgogradu.

Použitý zdroj a ďalšie informácie: http://www.theguardian.com/world/2014/jun/08/stalingrad-name-may-return-to-russian-city                    http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/235799-ked-chruscov-udrel-do-stola-zatriasol-sa-svet/                 http://sk.wikipedia.org/wiki/Michail_Nikolajevič_Tuchačevskij

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?