Na rade je ÚVÉ

Autor: Anton Kovalčík | 25.8.2014 o 11:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  184x

S odstupom času sa vraciam k mierne nevážnemu vydaniu komentovaného slovníka anglického slangu. Je na čase dostať sa na koniec, ale najprv je treba spomenúť slová na U a V. Chvalabohu sem už nepatrí žiadny ústredný výbor žiadnej politickej strany žiadnej krajiny.

       "Uglies" nemusia byť len škaredé a nepríjemné veci, alebo pocity, ale aj zlá nálada, respektíve depresia, alebo dusíková narkóza, ktorá ovplyvňuje život hĺbkových potápačov. Hlbokej vody sa bojím, preto to neviem posúdiť.

       Okrem strýka má slovo "uncle" mnoho iných, slangových významov. Môže to byť napríklad pracovník záložne, alebo v spojení "to cry uncle" to znamená priznanie porážky a žiadosť o milosť. V spojení s menom to už vôbec nemá žiadnu logiku. "Uncle Sam" je vláda USA, "uncle Ned" je rýmový slang pre "bed", čiže posteľ, resp. "head", čiže hlava. "Uncle Tom," na základe knihy o jeho chalúpke, označuje servilného, úslužného černocha.

       "Unshirted hell", podobne ako "hot dog" nemá nič spoločné s pôvodným významom slov, ktoré tvoria toto spojenie. Jedná sa o vážne problémy, alebo zlé časy.

       Ak je niekto "untogether" tak nie je pokrájány na kúsky, ale je nekoordinovaný, neovláda úplne svoje schopnosti. Asi by sa dalo povedať, že nie je vo svojej koži.

       Chuck Norris by sa možno divil, ale možno ani nie, nad akutočnosťou, že slovo "upchuck" znamená zvracať.

       "Upstairs" síce môže byť na poschodí, ale znamená to aj tam hore, čiže vo veži. V hlave.

       "Velvet", okrem zamatu označuje aj zisk, alebo príjem, či výhru.

       Podľa diery, ktrorá vznikne po guľke, ak niekoho zastrelia, je slangové pomenovanie vraždy zastrelením "ventilate."

       "Vibe" je slovo, označujúce miesto, ktoré je živé, vzrušujúce, alebo človeka, ktorýmá veľmi dobrú interakciu s inými. Je s nimi na spoločnej vlne. 

       Celkom výstižné je označenie "vidiot" pre osobu, ktorá zvykne sedieť pri televízore a pozerať bez výberu všetko, čo ide, alebo pre podobne zameraného hráča videohier.

        Ak "wine" je všeobecné označenie pre víno, tak "vino", alebo "veeno" je víno podradnej kvality.

        "Virgin" okrem nadnárodnej korporácie a panny označuje aj cigaretu, vyrobenú z tabaku z Virgínie. V starých filmoch kedysi fajčili "viržínka". Ale asi neboli z tabaku z americkej Virgínie. Podobne ako botasky, vyrobené v Číne neboli botasky.

       Nakoniec, ak vám mierne hanblivé dievča povie, že k nej prišiel "visitor", môže to znamenať, že máte smolu a predbehol vás niekto iný, alebo iba to, že má "svoje dni".

 

       S využitím knihy: John Ayto-John Simpson: Stone the Crows. Oxford Dictionary of Modern Slang.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?