Čo Boh spojil, človek nech nerozdeľuje! Či?

Autor: Anton Kovalčík | 11.10.2015 o 17:09 | Karma článku: 2,66 | Prečítané:  476x

V priebehu roka 2013 vstúpilo na Slovensku do manželstva 25 491 párov. V porovnaní s rokom 2003 klesol počet uzavretých manželstiev o 511. 

 

V tom istom roku bolo rozvedených 10.946 manželstiev, čo je o 235 menej, než v roku 2003, o približne 1700 menej, než v roku 2006, kedy bolo na Slovensku rozvodov najviac. 

Aj ja patrím medzi rozvedených.

Hovorím samozrejme o civilných rozvodoch. Niečo také, ako cirkevné rozvody Katolícka cirkev nepozná. Ak chce rozvedený katolík pristupovať k sviatostiam, nesmie po rozvode žiť v žiadnom vzťahu, inak sa dopúšťa hriechu cudzoložstva. Môže požiadať o udelenie možnosti pristupovať k sviatostiam, a to písomne u správcu farnosti, kam patrí. Ten žiadosť postúpi na biskupský úrad. A tam sa, aspoň teoreticky, má vo veci rozhodnúť, čo môže trvať, a aj trvá a trvá, a trvá... V mojom prípade košický biskupský úrad nebol schopný rozhodnúť vo veci už štyri roky. Aspoň, že platí, že počas doby "vybavovania" žiadosti môže žiadateľ k sviatostiam pristupovať.

Možno vo veci konečne niečo urobí prebiehajúca synoda v Ríme, ktorá by mala celý tento byrokratický proces zjednodušiť a urýchliť. Uvidíme.

A čo je o tom v Biblii?

V Knihe Sirachovca 25:33-36 sa píše: " Prvý hriech povstal pre ženu a pre ňu musíme všetci zomrieť.  Netrp, aby ti čo len málo unikala voda: ani zlej žene nepriznaj voľnosť na vychádzku! Ak sa nespráva na (pokyn) tvojej ruky, hanbu ti zapríčiní pred nepriateľmi.Oddeľ takú od svojho tela, aby ti nekrivdila ustavične."

Pripúšťa teda možnosť "rozvodu."

V Matúšovom Evanjeliu 19:9 hovorí Ježiš: "A hovorím vám: Každý, kto prepustí svoju manželku pre iné ako pre smilstvo a vezme si inú, cudzoloží."

Pripúšťa teda možnosť rozvodu v prípade nevery manželského partnera.

V Markovom Evanjeliu 10:11-12. Ježiš rozvod principiálne odmieta: " On im povedal: "Každý, kto prepustí svoju manželku a vezme si inú, dopúšťa sa voči nej cudzoložstva. A ak ona prepustí svojho muža a vydá sa za iného, cudzoloží."

Nakoniec v Matúšovom evanjeliu 18:18 dáva svojim apoštolom možnosť zväzovať a rozväzovať zväzky: "Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi."

Teda, ak Apoštoli a ich nástupcovia, až po dnešných kňazov, majú od Boha splnomocnenie zväzky (vrátane manželstva) zväzovať, majú aj splnomocnenie, za určitých podmienok, ich aj rozväzovať.

Samozrejme, teraz nechcem tvrdiť, že kedykoľvek si niekto zmyslí, že ho manželstvo omrzelo, cirkev je povinná mu dať svoje požehnanie k ďalšiemu zväzku. Ale má v manželstve trpieť žena, ktorej manžel je alkoholik, násilník, alebo kriminálnik? Má trpieť domáce násilie, pretrvávajúcu neveru, alkoholové excesy? Má muž trpieť opakovanú neveru, trvalé asociálne správanie svojej manželky, alebo iné veci, ktoré sú dnes príčinou rozvodov?

Podľa Katolíckej cirkvi dnes zrejme áno. Takto by ale kresťanstvo nebolo náboženstvom radosti, ale náboženstvom utrpenia. Logicky vzaté, čím viac človek trpí, tým je svätejší. Najsvätejšími by teda asi boli flagelanti ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Flagelant), alebo fanatici na Filipínach, ktorí sa každú Veľkú noc nechávajú pribiť na kríž.

Ak je nepredstaviteľný trvalý vzťah medzi mužom a ženou bez intímneho spolužitia, aké možnosti by teda mali všetci tí, ktorí sa, z nejakého dôvodu, rozviedli? 

- zrieknutie sa akéhokoľvek trvalého intímneho vzťahu, teda doživotná sexuálna abstinencia. Vzhľadom na to, že sexuálny pud, ktorý nám dal Boh (ak chcete, tak príroda), je jedným z najsilnejších a najprirodzenejších pudov a  často silnejším, než pud sebazáchovy, je to nepravdepodobné, neprirodzené a neľudské. 

- občasné krátkodobé vzťahy, takzvané rýchlovky, 

- muži si môžu zaplatiť prostitútku, ženy giggola,

- "krúžok ručných prác."

Okrem toho, už samotná samota je neprirodzená - Gen 2:18 "Potom Pán, Boh, povedal: "Nie je dobre byť človeku samému. Urobím mu pomoc, ktorá mu bude podobná."

Ak sú vyššie uvedené možnosti riešenia z hľadiska Katolíckej cirkvi hriechom, čo by sa dalo, malo a mohlo urobiť?

Nebolo by lepšie, keby rozvedení katolíci mohli uzatvoriť ďalšie manželstvo s katolíkom a spolu v láske a viere vychovávať deti lepšie, než keby boli osobitne? Na svete by bolo viac šťastia a lásky. Veď platí že "Boh je láska."

Ak by Cirkev prestala svoje rozvedené ovečky pokladať za "handicapovaných", vrátilo by sa jej to aj v plnších kostoloch. A v prípade odluky cirkvi od štátu aj inak...

Informačné zdroje:

http://slovak.statistics.sk/wps/wcm/connect/6fad4776-6fff-4d13-948e-b8e5310fa055/Vyvoj_obyvatelstva_v_Slovenskej_republike_a_krajoch_v_roku_2013.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=6fad4776-6fff-4d13-948e-b8e5310fa055

http://www.svatepismo.sk/listovat.php

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?