Stručný návod na ovládnutie sveta.

Autor: Anton Kovalčík | 13.8.2016 o 18:32 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1172x

V dejinách človečenstva bolo veľa ľudí, ktorí chceli vládnuť väčšiemu alebo menšiemu svetu, niektorým sa to na určitý čas podarilo, ale nakoniec všetci zlyhali. Aký by teda mohol byť jednoduchý návod na vládnutie, ktoré by trvalo?

Je to jednoduché. Len treba nájsť správnu páku. Ak sa naučíme, ako ovládnuť dušu jedného človeka, môžeme dostať zvyšok ľudstva. Netreba biče, meče, ani zbrane.

Duši nemožno vládnuť. Musí byť zlomená. Vrazme do nej klin, strčme tam prsty a človek bude náš. Nebude nám ani treba bič, sám nám ho prinesie, aby sme ho zbičovali. Ako sa to dá urobiť? Je veľa spôsobov.

Tu je jeden. Človeka treba primäť, aby sa cítil malý. Aby sa cítil previnilo. Zničiť jeho ašpirácie a jeho integritu. Je to ale ťažké. Zničme integritu tým, že ho skorumpujeme zvnútra. Nasmerujme ju na cieľ, ktorý zničí všetkú integritu.Hlásajme nesebeckosť. Povedzme ľuďom, že musia žiť pre iných, povedzme im, že neobmedzený altruizmus je najvyšší ideál. Nikto ho nikdy nedosiahol, ani ho nikdy nedosiahne. Celé telo človeka sa proti tomu búri. Človek si uvedomí, že nie je schopný dosiahnuť najvyšší ideál a to mu privedie pocit viny, pocit hriechu, jeho vlastnej bezcennosti. Tým, že najvyšší ideál je preňho nedosiahnuteľný, nakoniec sa vzdá všetkých ideálov, ašpirácií,  pocitu vlastnej hodnoty. Jeho duša sa vzdá sebarešpektu. A máme ho. Bude poslúchať. Bude rád, že môže poslúchať, pretože nemôže veriť samému sebe, nebude sebaistý.

A tu je druhý spôsob. Zničme jeho zmysel pre hodnoty. Zničme jeho schopnosť rozoznať veľkosť, alebo dosiahnuť ju. Veľkých ľudí nemožno ovládať. Nepopierajme koncept veľkosti. Zničme ho zvnútra. Veľkosť je zriedkavá, je výnimočná. Stanovme štandardy úspechu dosiahnuteľné pre každého, aj pre tých najneschopnejších a odstránime motiváciu pre snahu u všetkých, malých i veľkých. Odstránime pohnútky pre zdokonaľovanie, pre výnimočnosť, pre dokonalosť. Vychváľme mizerného spisovateľa a zničíme literatúru, glorifikujme senzáciechtivosť a zničíme žurnalistiku. Vybudujme chrám priemernosti.

Ďalší spôsob. Zabíjajme smiechom. Smiech je nástrojom ľudskej radosti.Naučme sa používať ho ako nástroj ničenia. Urobme z neho výsmech. Je to jednoduché. Povedzme im, že sa možno vysmievať zo všetkého. Povedzme im, že zmysel pre humor je nekonečná cnosť. Nedopusťme, aby v ľudskej duši zostalo čokoľvek posvätné - a jeho duša preňho nebude viac posvätná. Zničme úctu a zničíme v človeku hrdinu. Bude poslúchať a pre svoju poslušnosť si nestanoví žiadne limity. Čokoľvek je vo veci, nič nie je príliš vážne.

A ešte jeden spôsob. Najdôležitejší. Nedovoľme ľuďom, aby boli šťastní. Šťastní ľudia sú slobodní. Zničme ich radosť zo života. Zoberme im čokoľvek je pre nich drahé, alebo dôležité. Nikdy im nedovoľme, aby mali, čo chcú. Presvedčme ich, že už len samotná skutočnosť, že po niečom túžia, je zlom. Priveďme ich do štádia, keď slová "Ja chcem" nebudú pre nich prirodzeným právom, ale niečím, za čo sa treba hanbiť. Nešťastní ľudia prídu k nám. Potrebujú nás. Prídu kvôli utešeniu, kvôli podpore, kvôli úniku. Príroda neznáša vákuum. Vyprázdnime dušu človeka a je na nás, čím ju naplníme.

Pri troche snahy takto dosiahneme svet, aký chceme. Svet jednoty a poslušnosti. Svet, v ktorom myšlienka človeka nie je jeho vlastnou, ale pokusom uhádnuť myšlienku v mysli jeho suseda, ktorý tiež nebude mať vlastnú myšlienku, ale bude sa snažiť uhádnuť myšlienku niekoho iného. A tak ďalej, okolo sveta. Nakoniec, všetci musia súhlasiť so všetkými. Svet v ktorom človek nebude pracovať kvôli takej nevinnej pohnútke, akou sú peniaze, ale pre prestíž, súhlas jeho blížnych, ich dobrú mienku o ňom. Dobrú mienku tých, ktorí nebudú mať dovolenú žiadnu vlastnú mienku o ničom. 

Všetko, čomu sa nedá vládnuť, musí zmiznúť. Všetci budú vravieť "Áno." Stačí im lichotiť, klamať, chváliť, nafúknuť ich márnomyseľnosť. Prednášať prejavy o ľuďoch a spoločnom dobre.

Uveria, že sami pre seba nič nechceme. Nechceme nič privátne. 

Veď my chceme iba moc.

A oni sa spoja, aby konali spoločne. Aby spoločne mysleli. Aby spoločne cítili. Aby sa spojili, súhlasili, poslúchali. 

Najprv podľa hesla "Rozdeľ a podrob si." Potom "Zjednoť a vládni."

p.s.: Nie, nie je to z mojej hlavy. Je to môj voľný preklad malej časti románu "The Fountainhead" od možno kontroverznej, ale určite kultovej spisovateľky Ayn Rand, ktorý vyšiel už v roku 1943. V češtine pod názvom "Zdroj". Mala by byť dobrovoľným "povinným čítaním" pre všetkých, ktorí sa snažia nájsť cestu životom. Nielen pre nich. S celou filozofiou autorky nemusíme súhlasiť, ale ... sakriš, je na tom niečo!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?