Patológia a panské huncútstvo.

Autor: Anton Kovalčík | 20.8.2016 o 18:37 | (upravené 20.8.2016 o 21:19) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  924x

Podľa definície patológia je medicínska veda a špecializovaný odbor, ktorý sa zaoberá všetkými aspektmi choroby; nevyhnutne sa ale odvoláva na podstatu, príčiny a vznik abnormálneho stavu.

V praxi to môže vyzerať aj takto: https://www.youtube.com/watch?v=kBN8nBLEWwA

Ak tomu dobre rozumiem, tak sa označenie patológia, patologický, patogén a podobne, môžu používať na označenie chorobných, abnormálnych stavov akéhokoľvek fungujúceho systému, vrátane spoločnosti. Účelom by malo byť, aby sme prišli na to, čo spôsobuje takýto stav, zistiť, v čom je chyba, ktorá znemožňuje správnu funkčnosť a poskytnúť tak základné východisko pre opravu systému, alebo pre vyhnutie sa takýmto anomáliám v budúcnosti. 

Odhalenie príčiny zlého stavu, teda patogénu za účelom zabránenia jeho ďalšieho výskytu v budúcnosti, je základným predpokladom, aby systém mohol fungovať optimálne. Alebo aby sa optimálnemu fungovaniu aspoň priblížil.

Nedávno od nás z práce odišiel mladý chalan, asi dvadsaťročný, aby nastúpil na vysokoškolské štúdium. Aj napriek značnému rozdielu vo veku a v tom, akú hudbu počúvame, mali sme aj mnoho spoločných tém do diskusie: spoločnosť, demokracia, politika, ekonomika, brexit a podobne. Človek by sa až divil, že niekoho v jeho veku tieto témy vôbec zaujímajú.

Posledný deň v práci sme sa mu všetci podpisovali na reflexnú vestu, zjedli sme všetky jednohubkové čokolády, povedali pár pekných fráz k tomu, čo mu želáme do života a tak podobne. Veď to poznáte.

Keď som sa ho pýtal, kam vlastne odchádza a čo bude študovať, prekvapil ma odpoveďou, že bude navštevovať odbor Politická patológia na univerzite v Glasgowe. Ani som nevedel, že niečo také sa dá študovať.

Uvedomil som si ale, že má pred sebou skvelú budúcnosť. Patologických javov v politike je všade požehnane, niekde sa ich zbavujú efektívnejšie, niekde s problémami, niekde vôbec. Každá krajina má vlastných politických patogénov. Politikov, ktorí by mali krajine a jej občanom slúžiť, ale naopak, škodia jej. 

Neviem, či na Slovensku je niekto, kto tento odbor študoval. Vzhľadom na to, koľko patogénov u nás veselo vegetuje vo všetkých sférach politiky, koľko patologických javov nás už ani neprekvapí, o tom veľmi silno pochybujem. 

Na likvidáciu a odstraňovanie škodlivého hmyzu, hlodavcov, patogénov a iných škodlivín treba odborný prístup.

Tak ma napadlo, že až skončí školu, zavolám ho na Slovensko. Hádam nikomu nebude vadiť, že je to Maďar.

p.s. http://www.huffingtonpost.com/kathleen-reardon/political-pathology-are-w_b_8441.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?