Camino, post scriptum 2.

Autor: Anton Kovalčík | 20.12.2016 o 19:02 | (upravené 22.12.2016 o 16:09) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  680x

Po návrate domov som si otvoril fľašu Chateau Rotschild, ktorú som si odkladal na túto príležitosť a začal som si vybaľovať veci z ruksaku. Na jeho dne som našiel papier, ktorý som dostal ešte v St. Jean spolu s pasom pútnikov.

Malý papier, formát menej než A5 bol potlačený na oboch stranách. Až doma som si to všetko prečítal a musel som konštatovať, že to sedí ako ... viete čo.

Nemôžem sa nepodeliť o tie výstižné a pravdivé myšlienky (preklad z Angličtiny):

Cesta ťa urobí pútnikom. Lebo cesta do Santiaga nie je iba trasa, ktorú treba prejsť, aby sme sa niekam dostali, nie je to ani skúška, ktorej cieľom je dosiahnuť nejakú odmenu. El Camino de Santiago je podobenstvom a skutočnosťou zároveň, pretože sa robí vnútorne aj navonok počas určitého času, ktorý je potrebný na prejdenie každej etapy, ako aj počas celého života, ak dovolíte Caminu, aby sa vo vás usídlilo, transformovalo vás a urobilo pútnikom.

Camino vás urobí jednoduchšími, pretože čím ľahší je váš ruksak, tým menej sa namáha váš chrbát, a tým viac si overíte, ako málo v skutočnosti potrebujete pre život.

Camino vás urobí bratmi a sestrami. Čokoľvek máte, musíte byť pripravení podeliť sa s tým, pretože aj keď začínate sami, stretnete spoločníkov.

Camino podporuje spoločenstvo: spoločenstvo, ktoré pozdraví a privíta toho druhého, ktoré sa zaujíma o to, ako sa mu dnes kráčalo, ktoré rozpráva a delí sa s ostatnými.

 Camino na vás kladie nároky. Musíte vstávať aj pred svitaním, aj napriek únave alebo pľuzgierom; musíte kráčať v tme, keď ešte len začína svitať, musíte zo seba dostať všetko to, čo vás prinúti kráčať ďalej.

Camino vás vyzýva k meditácii, k žasnutiu, k vitaniu, k pohľadu do vlastného vnútra, k zastaveniu sa, k mlčaniu, načúvaniu, obdivu, k požehnaniu ...prírody, spoločníkov na ceste, samých seba, Boha.

Blahoslavenstvá pútnika.

1.Blahoslavený si, pútnik, ak zistíš, že camino otvára tvoje oči, aby si videl neviditeľné.

2. Blahoslavený si, pútnik, ak to, čo ťa najviac trápi, nie je dôjsť, ale dôjsť s ostatnými.

3. Blahoslavený si, pútnik, ak rozjímaš nad caminom a zistíš, že je plné mien a plné brieždení.

4. Blahoslavený si, pútnik, pretože si zistil, že skutočné camino začína vtedy, keď si ho ukončil.

5. Blahoslavený si, pútnik, keď sa tvoj ruksak vyprázdňuje od nepotrebných vecí a tvoje srdce nevie, kam umiestniť toľko pocitov a dojmov.

6. Blahoslavený si, pútnik, ak objavíš, že krok späť na pomoc druhému je hodný stokrát viac, než sto krokov vpred bez toho, aby si videl, čo je okolo teba.

7. Blahoslavený si, pútnik, ak sa ti nedostáva slov vďačnosti za všetko, čo ťa prekvapuje za každou zákrutou tvojej cesty.

8. Blahoslavený si, pútnik, ak hľadáš pravdu a urobíš z camina život a zo svojho života cestu hľadania toho, kto sám je Cesta, Pravda a Život.

9. Blahoslavený si, pútnik, ak cestou stretneš samého seba a daruješ si čas, bez náhlenia, aby si nenarušil obraz vo svojom srdci.

10. Blahoslavený si, pútnik, ak zistíš, že camino obsahuje veľa ticha, ticho veľa modlitby a modlitba veľa stretnutia s Otcom, ktorý na teba čaká.

Buon Camino.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?