O slniečkároch a tých druhých.

Autor: Anton Kovalčík | 9.4.2017 o 17:11 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  4755x

Ľudo Slovenský na svojej webovej stránke uvádza 738 pôvodných slovenských nadávok a sprostonárodných výrazov.

Všetkých slovenských národovcov vyzýva, aby používali radšej tieto, než súčasne nadávky, ktoré boli prevzaté z označenia mužských, resp. ženských pohlavných orgánov. Po preštudovaní jeho zoznamu som musel skonštatovať, že mu chýba jedna nadávka, dnes veľmi často používaná v internetových "diskusiách"  a to nadávka "slniečkar."   

Rozhodol som sa teda prispieť svojou trochou do mlyna, popátrať po jej pôvode, význame, spôsobe použitia, ale aj o ľuďoch, ktorí ju najčastejšie používajú. Veď aj oni si zaslúžia nejaké pomenovanie. Zatiaľ ich označujem ako "tí druhí."

Pri pátraní do minulosti som použitie tejto nadávky vysledoval až do začiatkov migrantskej krízy, a možno je to náhoda, do začiatkov krízy na Ukrajine pre necelými štyrmi rokmi. A možno ani nie je. Možno by sa bolo treba opýtať zamestnancov Strediska pre výskum internetu.  

V drvivej väčšine slniečkar označuje osobu značne naivnú, až hlúpu, nerozhľadenú v medzinárodných vzťahoch a intrigách a absolútne nedostatočne fundovanú v oblasti konšpiračných teórií. Zásadne číta len mainstreamové médiá, časopis Zem a vek, prípadne Slobodný vysielač, či Parlamentné listy sú pre neho žumpou žurnalistiky. Jeho najobľúbenejšou drogou je stránka http://www.dobrenoviny.sk/.  

Niekedy sa na neho používa miernejšie označenie pravdoláskar, resp. osoba s pozitívnym myslením. Vidí krásne kvety, nie už špinu, v ktorej tie kvety rastú.

Ak niekde nebodaj vyjde článok o tom, že Slovensko je krásna krajina, ktorú stojí za to vidieť, slniečkar ho zdieľa na Facebooku so zdvihnutým palcom, ten druhý napíše do komentára, že aj ghetto v Detroite stojí za to. Slniečkar je presvedčený, že konflikt medzi Židmi a Palestínčanmi sa dá vyriešiť, ten druhý bude tvrdiť, že slniečkari si myslia, že sa vyrieši sám od seba. Ozaj dá sa? Dá, pri troche ochoty. Ale nie zbraňami a násilím. Ani nie nastolením diktatúry jedného spasiteľa, po nastolení atmosféry strachu a beznádeje. Takto sa nedá vyriešiť žiadny konflikt.

Ale odbočil som. Slniečkári sú, podľa všetkého,  naivne za toleranciu a pluralitu. Názorovú, náboženskú, rasovú, politickú... akúkoľvek. Nemajú problém ísť na oslavu narodenín ku gayom, mať za susedov slušných Rómov, či  debatovať o športe s moslimom.Tí druhí sú proti. Proti EÚ, imigrantom, gayom, USA, moslimom. Väčšinou nie sú proti náckom a veľkohubým arogantným populistom. Tak, ako jeden môj známy nazval čosistami tých, ktorí neveria v Boha, ale veria, že existuje "čosi", tak by sa tí druhí dali nazvať protistami, ale to nejak zvlášť nevystihuje podstatu.

Ešte pár drobností je charakteristických pre tých druhých. Svoje "diskusné" príspevky často začínajú s "Buhahaha", uvádzajú slovenskému slovníku neznáme slová a označenia ako napríklad Hitlary, Sme-tiari, Kiskot, Makrela, prípadne iné slovné zvratky.

Ak by som teda mal porovnať, tak ako slniečkári majú v znaku smajlíka https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=sccl9alL&id=1E8B116278FC2F2D6F4C1B119DA95CD57B439615&q=smajl%c3%adk&simid=608018627230042330&selectedIndex=0&ajaxhist=0

resp. akékoľvek slniečko, či úsmev, tí druhí by mohli mať napríklad takéto emoji https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=c4KiqQBq&id=9F0EEAB3B4AE727152E7B07E7C6CD01221AD8AD9&q=emoji+angry&simid=608017072446702994&selectedIndex=5&ajaxhist=0

prípadne zamračenú oblohu, čierňavu, či tak nejak A asi by mali mať označenie "mračníci."

Nemôžeme síce veriť všetkému, čo sa píše, ale to neznamená, že nemožno veriť ničomu. Stačí len nebyť lenivý a veci si overiť. Je vedecky dokázané (tak som počul), že ľudia, ktorí sa usmievajú sú menej unavení, než tí, ktorí sa mračia, lebo na úsmev potrebujeme zapojiť len dva tvárové svaly, na mračenie ich vraj treba vyše dvadsať. Okrem toho lekári tvrdia, že ľudia s pozitívnym prístupom k životu žijú dlhšie. Teoreticky by teda mračníci mali o niekoľko sto rokov vymrieť.

p.s.: https://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

 

 

https://vilcek.blog.sme.sk/c/389897/slnieckari-alebo-pachatelia-dobra.html

https://vilcek.blog.sme.sk/c/385831/co-slnieckarom-nedocvaklo.html  

http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Slnie%C4%8Dk%C3%A1r  

https://dennikn.sk/blog/som-slnieckar-a-nehanbim-sa-za-to/  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?