Historia magistra vitae est. Adeo?

Autor: Anton Kovalčík | 18.3.2017 o 17:00 | (upravené 26.3.2017 o 12:23) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  257x

Tento Cicerov výrok tvrdí, že dejiny sú učiteľkou národa. Ale naozaj sú? Keď sa obzriem dozadu, do histórie, nie na moju posteľ, nechce sa mi tomu veriť.

Možno, že to aj platí, ale potom sme asi otrasne slabí žiaci. Mám na mysli ľudstvo ako celok. Nie a nie sa z tých dejín poučiť. A pritom sú také zaujímavé. Lenže...         

Keď som bol siedmakom na základnej škole, ako nezvyčajne, bláznili sme sa v triede cez prestávku. Bohužiaľ nás nachytala naša dejepisárka a keďže nevedela vymyslieť nič iné, dala nám za trest doma dvadsaťkrát prepísať látku, ktorú sme práve preberali. Doteraz si pamätám, že to bolo o tom, ako hrdinskí husiti porazili rakúske vojsko a to až do takej miery, že prítomnému kardinálovi spadol pri úteku klobúk z hlavy. Okrem toho mala tá učiteľka zvláštny spôsob, ako nás dejepis naučiť. Mali sme extra malý zošit, do ktorého sme si zapisovali všetky roky z učebnice a k nim to, čo sa vtedy odohralo. Takmer každý týždeň sme potom písali písomku z tých letopočtov.    

Dejepis som neznášal.

Na gymnáziu sme potom od prvého ročníka mali profesorku dejepisu, ktorá nám rozprávala príbehy. Samozrejme, museli sme vedieť aj roky, ale bolo to už o niečom inom. Ožívali pred nami historické osobnosti, dobrodružstvá, boje, vraždy, intrigy, vzťahy, súvislosti... 

Dejepis som miloval. Až natoľko, že som, aj keď nie hneď po maturite, absolvoval prijímacie skúšky na štúdium archeológie na FF UK v Bratislave. Neviem, či to bolo šťastím, alebo pohromou pre slovenskú archeológiu, ale neprijali ma.

Láska k dejinám mi však ostala. Aj hľadanie súvislostí, vzťahov, príbehov, poučení.

História ľudstva nie je o rokoch, je o príbehoch. V rokoch sa skrývajú suché fakty, v príbehoch poučenia. A že ich v dnešnej dobe zúfalo potrebujeme, o tom nemôže byť pochýb.

 

p.s.: https://www.youtube.com/watch?v=NMSfR5uWal0&feature=youtu.be&t=301

 

 

  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?