Do tretice na Turíce.

Autor: Anton Kovalčík | 5.7.2017 o 19:58 | Karma článku: 3,31 | Prečítané:  217x

... alebo by som mohol napísať aj "Z národov hoc sme rôznych po ďalšom roku." Asi naštvem všetkých tých, ktorých malosť ducha presvedčila, že ich, v hanlivom označení, multi-kulti (niektorí to píšu ako multi kulty), nefunguje.

A viete čo?

No a čo?

Opäť sme sa po roku usilovne pripravovali na našu medzinárodnú omšu a nasledovné medzinárodné pohostenie. S odstupom na ne nadväzovala iná medzinárodná akcia. A bolo to fajn, dokonca aj počasie sa umúdrilo.

Samotná Turíčna omša mala podobný priebeh ako v minulosti, možno s minimálnymi zmenami.

Po úvodnom speve nám kostolný zbor zaspieval Kyrie, aj Gloria. Po prvom čítaní, ktoré zaznelo po francúzsky, bol responzóriový žalm zaspievaný po poľsky. Paráda. Druhé čítanie bolo prednesené v jazyku Patois z karibskej oblasti.

Spoločné modlitby veriacich zazneli vo viacerých jazykoch, medzi iným aj po slovensky, v jazykoch hindi, filipino, tamil, v angličtine, galštine a po singhalsky. Ofertórium zaznelo v malajskom jazyku. Pri Modlitbe Pána to chvíľu vyzeralo ako pri zmätení jazykov na stavbe babylonskej veže, pretože každý prítomný sa ju modlil vo svojom vlastnom jazyku. Spev počas prijímania bol v jazyku filipino, pri sprievode gitary.   

Bol to nádherný zážitok. Prežitie spolupatričnosti, väčšina ľudí vo svojich národných krojoch, žičlivosť... Nikoho netrápilo, kto odkiaľ pochádza. Všetci sme boli z Chrámu Panny Márie (St. Marie's)

Slovenskú časť nasledujúceho pohostenia sme tentoraz pojali nasladko... halušky sa pred rokom nejak neuchytili (tak trochu na moju radosť - mal som postarané o obed na tri dni). Bolo to všeobecné potešenie pre oči, aj žalúdok.

Keďže kostolná veža potrebuje súrnu a drahú opravu, na ktorú sa zbierajú peniaze všetkými dostupnými možnosťami, rozhodol sa dekan usporiadať prvého júla festival, spojený s koncertom, prezentáciou národných jedál, zábavou, tombolou atď., atď., ktorého zámerom bolo získať časť prostriedkov na opravu. Dostali sme možnosť prezentovať sa, preto sme nachystali nejaké jedlá, typické pre Slovensko. V užšom výbere vyhrala jablkovo tvarohová žemľovka v mojom podaní, čokoládový koláč od Lucie a hrniec bombového guľášu od Tomáša s Majkou. Len sa tak po nich zaprášilo. Niečo sme na tú opravu ich predajom zarobili. Hlavne sme sa zabavili, ale spoznali sme aj ďalších Slovákov, takže po skončení festivalu sme zakotvili v našej materskej krčme, kde sme si pri chladenom Krušovickom pive posedeli a dohodli, že sa  budeme spolu stretávať, napríklad aj pri grilovačke, a možno sa vytvorí skupinka našincov, ktorí si nebudú  závidieť a ohovárať sa, ale budú sa spolu cítiť dobre a možno aj kadečo podnikať.

Takže niečo, s čím sme predtým ani nepočítali.  

Multikulturalizmus môže fungovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?