Do tretice na Turíce.

Autor: Anton Kovalčík | 5.7.2017 o 19:58 | Karma článku: 3,31 | Prečítané:  344x

... alebo by som mohol napísať aj "Z národov hoc sme rôznych po ďalšom roku." Asi naštvem všetkých tých, ktorých malosť ducha presvedčila, že ich, v hanlivom označení, multi-kulti (niektorí to píšu ako multi kulty), nefunguje.

A viete čo?

No a čo?

Opäť sme sa po roku usilovne pripravovali na našu medzinárodnú omšu a nasledovné medzinárodné pohostenie. S odstupom na ne nadväzovala iná medzinárodná akcia. A bolo to fajn, dokonca aj počasie sa umúdrilo.

Samotná Turíčna omša mala podobný priebeh ako v minulosti, možno s minimálnymi zmenami.

Po úvodnom speve nám kostolný zbor zaspieval Kyrie, aj Gloria. Po prvom čítaní, ktoré zaznelo po francúzsky, bol responzóriový žalm zaspievaný po poľsky. Paráda. Druhé čítanie bolo prednesené v jazyku Patois z karibskej oblasti.

Spoločné modlitby veriacich zazneli vo viacerých jazykoch, medzi iným aj po slovensky, v jazykoch hindi, filipino, tamil, v angličtine, galštine a po singhalsky. Ofertórium zaznelo v malajskom jazyku. Pri Modlitbe Pána to chvíľu vyzeralo ako pri zmätení jazykov na stavbe babylonskej veže, pretože každý prítomný sa ju modlil vo svojom vlastnom jazyku. Spev počas prijímania bol v jazyku filipino, pri sprievode gitary.   

Bol to nádherný zážitok. Prežitie spolupatričnosti, väčšina ľudí vo svojich národných krojoch, žičlivosť... Nikoho netrápilo, kto odkiaľ pochádza. Všetci sme boli z Chrámu Panny Márie (St. Marie's)

Slovenskú časť nasledujúceho pohostenia sme tentoraz pojali nasladko... halušky sa pred rokom nejak neuchytili (tak trochu na moju radosť - mal som postarané o obed na tri dni). Bolo to všeobecné potešenie pre oči, aj žalúdok.

Keďže kostolná veža potrebuje súrnu a drahú opravu, na ktorú sa zbierajú peniaze všetkými dostupnými možnosťami, rozhodol sa dekan usporiadať prvého júla festival, spojený s koncertom, prezentáciou národných jedál, zábavou, tombolou atď., atď., ktorého zámerom bolo získať časť prostriedkov na opravu. Dostali sme možnosť prezentovať sa, preto sme nachystali nejaké jedlá, typické pre Slovensko. V užšom výbere vyhrala jablkovo tvarohová žemľovka v mojom podaní, čokoládový koláč od Lucie a hrniec bombového guľášu od Tomáša s Majkou. Len sa tak po nich zaprášilo. Niečo sme na tú opravu ich predajom zarobili. Hlavne sme sa zabavili, ale spoznali sme aj ďalších Slovákov, takže po skončení festivalu sme zakotvili v našej materskej krčme, kde sme si pri chladenom Krušovickom pive posedeli a dohodli, že sa  budeme spolu stretávať, napríklad aj pri grilovačke, a možno sa vytvorí skupinka našincov, ktorí si nebudú  závidieť a ohovárať sa, ale budú sa spolu cítiť dobre a možno aj kadečo podnikať.

Takže niečo, s čím sme predtým ani nepočítali.  

Multikulturalizmus môže fungovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?