reklama

Korupcia II - O čom to je?

Podľa prieskumu, ktorý zorganizovala BBC, na ktorý vo viac než dvadsiatich krajinách odpovedalo v rokoch 2010 a 2011 vyše 24.000 ľudí, korupcia je svetovo najdiskutovanejšou témou. Predstihla aj extrémnu chudobu a terorizmus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Celosvetovo ju ľudia identifikujú ako problém číslo jedna. Napriek tomu v podstate len nedávno, asi v polovici deväťdesiatych rokov, si medzinárodná komunita začala uvedomovať korozívny a potenciálne ničivý účinok korupcie.

Prvou a dôležitou komplikáciou pri boji proti nej je fakt, že odborníci sa nedokážu úplne zhodnúť na tom, čo to vlastne je. Na jednom konci spektra je široká definícia, ktorá za korupciu považuje všetko, čo sa nám tak javí. Na druhom konci je právnický prístup, podľa ktorého je skutok, alebo jeho nevykonanie korupčným, iba ak je to výslovne uvedené v zákone.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad v tom, čo OSN označuje za "jediný legálne záväzný protikorupčný nástroj", teda v Dohovore OSN proti korupcii (United Nations Convention Against Corruption - UNCAC), nie je uvedená žiadna definícia korupcie. Je to z väčšej časti preto, že tí, ktorí tento dokument vytvorili, sa na nej nedokázali zhodnúť. 

Najvplyvnejšia medzinárodná nevládna organizácia, ktorá sa venuje boju proti korupcii, Transparency International, používala od prelomu storočia dve definície. Pre svoj najznámejší produkt, čo je Index vnímania korupcie (Corruption Perception Index - CPI) až do roku 2012 používala najviac citovanú definíciu "zneužitie verejného úradu na osobné obohatenie". V inom kontexte TI definuje korupciu ako "zneužitie zverenej moci na osobné obohatenie." Základný rozdiel medzi nimi je v tom, že pri prvej sa požaduje, aby bol zapojený štátny úradník, zatiaľ čo druhá, ktorú uprednostňuje aj Interpol, je širšia a zahŕňa aj skutky spáchané vrcholnými predstaviteľmi korporácií. TI prestala v roku 2013 definovať korupciu pre účely CPI úplne. Komplikáciou sa zdá byť aj chápanie toho, čo znamená "súkromné obohatenie."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným z dôvodov rozdielneho chápania korupcie naprieč zemeguľou sú aj kultúrne rozdiely, ktoré sú silno ovplyvnené tradíciou a dejinami. Chápanie toho, aké správanie je akceptovateľné a aké nie sa líši v čase, aj v geografickom zmysle slova. Ako príklady možno uviesť ruský koncept "blat" (láskavosti) https://en.wikipedia.org/wiki/Blat_(favors), čínsky guanxi (osobné kontakty) https://en.wikipedia.org/wiki/Guanxi, alebo anglický koncept "starí spolužiaci" https://en.wikipedia.org/wiki/School_tie .

Jedným z najdelikátnejších problémov pri určení, či sa pri danom skutku jedná o korupciu, alebo nie, je ako odlíšiť dar a úplatok. Ani tu nemožno prísť s definitívnym a všeobecne platným riešením, ale väčšinou možno odlíšiť dar od úplatku keď sa zamyslíme nad šiestimi nasledovnými premennými:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1. Úmysel darcu.

2. Očakávania príjemcu.

3. Načasovanie dávania.

4. Hodnota "daru".

5. Právne hľadisko.

6. Ako je transakcia vnímaná spoločensky.

Tam, kde je potrebný detailnejší prístup, možno použiť nasledujúcich päť kritérií, pričom všetky musia byť splnené, aby skutok, resp. nevykonanie skutku, boli považované za korupčné:

1. skutok, alebo jeho nevykonanie musia zahŕňať jednotlivca, alebo skupinu, zastávajúcich verejnú funkciu, zvolenú, alebo menovanú.

2. verejná funkcia musí zahŕňať určitý stupeň autority, spojenej s mocou prijímať rozhodnutia, vynucovať zákon, alebo obranu štátu.

3. spomínané osoby musia vykonať, alebo nevykonať skutok, ktorý vykonať mali, aspoň čiastočne z dôvodu osobných záujmov, alebo záujmov organizácie ku ktorej patria (napríklad politickej strany), alebo obidvoch, a tieto záujmy musia byť namierené proti záujmom štátu a spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. spomínané osoby musia vykonať, alebo nevykonať skutok, ktorý vykonať mali, čiastočne, alebo úplne utajovaným spôsobom, a sú si vedomí toho, že ich správanie môže byť posudzované ako nelegálne, alebo nedovolené. Ak si nie sú istí mierou neprijateľnosti svojho správania, neumožnia preskúmať ho, teda nedovolia jeho otvorené preverenie, pretože chcú maximalizovať svoj vlastný záujem.

5. Skutok, alebo jeho nevykonanie musia byť značnou časťou spoločnosti a(alebo) štátom, vnímané ako korupčné.

Naskytuje sa otázka "Sú niektoré krajiny skorumpované viac, než iné?"

Aby sa na to dalo odpovedať, musíme byť schopní korupciu nejak merať. Nanešťastie je to dosť ťažká úloha, čiastočne aj preto, že vlastne nie je presne dané, čo korupcia zahŕňa.

Ale ... Je niekoľko bežných metód, ktoré merajú mieru korupcie - oficiálne štatistiky, prehľady vnímania korupcie a postoja k nej a rôzne experimentálne a sledovacie metódy.

Oficiálne štatistiky, ktoré vydáva každý štát, sú základom pri väčšine analýz korupcie v danej krajine. Právne štatistiky môžu uvádzať až päť rôznych ukazovateľov:

1. Počet nahlásených prípadov.

2. Počet vyšetrovaných prípadov.

3. Počet trestných stíhaní.

4. Počet usvedčení.

5. Udelené tresty.

Najpoužívanejším zdrojom na určovanie výšky korupcie je však CPI od Transparency International.

Meria ako ľudia vnímajú korupciu v krajine a ich prístup k nej - či úrady robia dosť na potieranie korupcie, kde sa korupcia najviac prejavuje a tak ďalej. CPI sa zverejňuje ročne od roku 1995. TI vypracováva CPI na základe prieskumov inštitúcií, ktoré sa špecializujú na prieskumy spôsobu vládnutia, podnikateľskej klímy a podobne. TI nezahrnie krajinu do CPI, ak nemá aspoň tri rôzne zdroje prieskumov. V roku 2012 bolo do rebríčka CPI zahrnutých 176 krajín sveta. Do zmieneného roka bol CPI odstupňovaný od 0 (vysoko skorumpované) do 10 (veľmi čisté), a to s presnosťou na jedno desatinné miesto. Od roku 2012 sa škála zmenila od 0 do 100.

Od roku 1996 Svetová Banka hodnotí úroveň vládnutia krajín celého sveta ( v roku 2015 to bolo 215 krajín). Vypracúva Svetové Indikátory Vládnutia (World Governance Indicators - WGI), ktoré rozdeľuje do šiestich širších oblastí. Jednou z nich je aj Indikátor Kontroly Korupcie (WBCC - World Bank Control of Corruption). Hodnotí do akej miery je štát v zajatí dravých elít a súkromných záujmov. Vypracováva sa zo sérií subjektívnych, ale aj kvantitatívnych dát, ktoré má Svetová Banka k dispozícii o jednotlivých krajinách. Sumarizuje dôveru občanov v politikov, zneužívanie verejných fondov, veľkú, aj malú korupciu, biznis korupciu, aj byrokraciu v krajine.

Existujú aj iné metódy, založené na rôznych prístupoch. Všetky, vrátane CPI, majú svoje výhody, aj nevýhody ( napríklad to, že nie sú exaktné, ale založené na pocitoch a vnímaní, na ochote uviesť do dotazníkov skutočné názory, alebo nie,...). No na nič lepšie sa zatiaľ neprišlo.

p.s.: CPI pre Slovensko v roku 2016: https://countryeconomy.com/government/corruption-perceptions-index/slovakia

p.s. 2: V novembri 2009 organizácia Tax Justice Network po dvoch rokoch usilovnej práce vypracovala Index Finančného Tajomstva (Financial Secrecy Index - FSI). Zoradila krajiny podľa toho, aké sú dôležité pri udržiavaní finančného tajomstva na svetovom finančnom trhu. Zobrali do úvahy kľúčové indikátory a štruktúry utajovania, aby videli, do akej miery je daná jurisdikcia tajnostkárska, pričom ako váhu zobrali veľkosť cezhraničnej finančnej aktivity danej krajiny. Na piatom mieste sa umiestnila Veľká Británia, tretie a štvrté boli Švajčiarsko a Caymanske ostrovy, druhé Luxemburgsko a najväčšími tajnostkármi v oblasti finančného trhu boli USA. (Nicolas Shaxson -Treasure Islands). http://www.financialsecrecyindex.com/PDF/Slovakia.pdf

Nabudúce: Korupcia III - Čo je na tom zlé?

Zdroje informácií: Leslie Holmes - Corruption. A Very Short Introduction.

 Michael Johnston - Corruption. Contention and Reform.

 Robert I. Rotberg - The Corruption Cure

 Sarah Chayes - Thieves of State.

 Sarah Chayes - The Punishment of Virtue.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  505
  •  | 
  • Páči sa:  1 739x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu