reklama

Korupcia V - Čo s tým?

Americký politický thriller Lovná zver (Fair Game) končí scénou, v ktorej sa Sean Penn, v jednej z hlavných úloh, prihovára mladému publiku:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

"Či sme nahnevaní, alebo sklamaní z toho, čo sa okolo nás deje, nič sa nezmení, pokiaľ s tým my sami niečo neurobíme. 

Zodpovednosť za stav krajiny nie je v rukách pár vyvolených. Sme silní a v bezpečí pred tyraniou pokým si každý z nás uvedomuje svoju občiansku povinnosť, či už je to upozornenie na dieru v chodníku, alebo na preukázateľné klamstvá v rečiach politikov. Hovorme, pýtajme sa, žiadajme poznať pravdu! Demokracia nie je hostina zadarmo. Žijeme v tom, v čom žijeme. Ak sa zachováme správne, budú tu žiť aj naše deti." https://www.youtube.com/watch?v=FKbpLDdw4KU .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo to má spoločné s témou? Takmer všetko.

Podobne ako rakovina v ľudských bunkách, korupcia metastázuje veľmi ľahko a je odolná voči liekom prvej línie. Na mnohých miestach, ktoré sú považované za naskrz skorumpované, čo sú asi tri štvrtiny planéty, je zriedkavosťou štátny úradník, ktorý odmieta úplatky, nevynucuje si ich, nevyužije naskytnutú možnosť brať zo štátnych zdrojov a nezneužíva občanov. Najúčinnejší liek na takéto škodlivé obohacovanie sa zahŕňa celé spoločnosti, nie iba jednotlivcov. Korupcia je kolektívna infekcia. Trvalé zlepšovanie stavu musí zahŕňať posilňovanie imunitného systému - etickej chrbtice - celej spoločenskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skoro všetky značne skorumpované právne systémy majú dlhodobo ustanovené vyšetrovacie komisie, národné auditorské úrady a mechanizmy pre prijímanie a vybavovanie sťažností občanov. Obvinenia môžu byť šetrené, korupčné schémy odhalené a možní páchatelia vyšetrovaní. V niektorých krajinách sú zvedavé slobodné médiá, čo takisto pomáha odhaľovať a zverejňovať možné zneužívane postavenia. Občianska spoločnosť tiež môže byť nápomocná pri upozorňovaní na systematické alebo špecifické druhy zlyhaní pri poskytovaní služieb, prípadne možnej korupcie.

Ak chcú občania zredukovať korupciu v štáte, musia mať možnosť prístupu k väčšine, ak nie ku všetkým inštitúciám a nástrojom reformy, ktoré sú k dispozícii. Na mnohých miestach sú ale problémy s tým ako by to malo vyzerať a fungovať, ako aj problémy s ľudskými zdrojmi. Je tomu tak hlavne preto, že kľúčoví hráči - vedúce osobnosti krajiny - vykazujú len minimálnu politickú vôľu v prospech nezávislej protikorupčnej akcie. Na rozdiel od Chorvátska, Hong-Kongu a Singapúru, takmer všade inde výkonná moc pripravila vyšetrovacie komisie o adekvátny rozpočet, personál, aj adekvátne kancelárske priestory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Politická vôľa je najkritickejšou premennou v každej efektívnej antikorupčnej kampani. Odhodlaní politickí lídri musia svojim občanom vyslať jasné a silné signály, ak majú presvedčiť ľudí, aby sa prestali obohacovať tak, ako sa obohacuje "každý". Aby líder dosiahol pozitívnu kolektívnu odozvu, musí byť dôveryhodný a jeho, alebo jej, správanie primerane čestné. Osobné kompromisy a pokrytectvo odsudzujú antikorupčné kampane na neúspech.

Lídri v Hong-Kongu, Singapúre, Botswane a Rwande nakoniec presvedčili svojich spoluobčanov o troch bodoch: že štát zbavený korupcie bude prosperovať viac, než keď je zamorený korupciou; že to, čo je dobré pre štát, može byť dobré aj pre každého jednotlivca; že individuálne odmietnutie korupcie povedie k odmietnutiu korupcie ostatnými. Celá spoločnosť bude víťazom. Tam, ani inde by nič nevyliečilo korupciu reformami odspodu, dúfajúc, že to nejakým zázrakom presiakne do horných sfér spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tam kde je viac demokracie a vyššia vzdelanosť môže byť menej korupcie, ale nie je tu záruka, že demokraticky zvolení politici, alebo vysokoškolsky vzdelaní ľudia budú kradnúť menej. Nie voľby sú to, na čom záleží, ale zabezpečenie toho, že ktokoľvek bude zvolený, bude rešpektovať individuálne práva, autonómiu a hlas jednotlivca.

Občianska angažovanosť pri riešení korupcie so sebou ale prináša problémy spoločnej akcie; hmotné problémy; často stratu všetkých benefitov spojených s malou korupciou; nízku úroveň dôvery medzi občanmi navzájom, dôvery k vláde i k samotným reformátorom; vyhrážky a obťažovanie zo strany mocných; obrovské množstvo úsilia a obetovania sa, ktoré sú spojené s odhaľovaním korupcie, čo činí občiansku angažovanosť v reforme ťažko udržateľnou. Často to potom prebieha tak, že antikorupčné snahy sa naštartujú slávnostnými fanfárami a veľkolepými výzvami, pritiahnu na úvod množstvo občanov, ako aj záujem médií, no neskôr postupne upadajú do apatie, rozporov, alebo cynizmu.

Trvalá politická angažovanosť vyžaduje pohnútky a odmeny. Skupiny, ktoré sledujú len verejné dobro, zvyčajne nevydržia dlho. Tie, ktoré ponúkajú benefity pre jednotlivcov, teda konkrétnu odpoveď na otázku "Čo z toho budem mať ja?", sú oveľa trvanlivejšie.

Spoločnosti, kde je korupcia len mierna, sú často bohaté na dobrovoľnícke skupiny a kluby rôzneho zamerania. Možno máloktoré z nich boli založené na boj proti korupcii a väčšina z nich nemá nič spoločné s politikou, alebo spôsobom vládnutia. No budovaním vzájomnej dôvery a spolupráce, potvrdením spoločných záujmov a hodnôt, rozširovaním spoločenských kontaktov, či sietí "z očí do očí", výukou organizačných schopností a vytvorením spoločných zdrojov, teda hromadením sociálneho kapitálu, ktorý možno v prípade potreby využiť, sa môžu organizácie stať užitočnými pri riešení problémov rôzneho druhu.

Ak organizácia chce byť úspešnou, mala by svojim členom ponúkať rôzne kombinácie pohnútok:

1. Materiálne - odmeny hmatateľnej podstaty, ako sú peniaze, tovar, zamestnanie.

2. Účelové - dosiahnutie významného cieľa - často je stanovený ako dôvod vzniku organizácie.

3. Špecifické solidárne pohnútky - môžu to byť pocty, uznania, funkcie a podobne.

4. Kolektívne solidárne pohnútky - spoločniosť, spoločenstvo, prestíž, exkluzivita.

Keď už sú antikorupčné organizácie založené a nadobudli kritickú masu, musia zistiť čo ďalej. Musia si hlavne odpovedať na otázku, čo je a čo nie je v ich moci dosiahnuť. 

V prvom rade nemôžu fungovať ako svojim spôsobom deus ex machina, teda nemôžu byť jednoducho včlenené do spoločnosti s očakávaním, že vyriešia všetky problémy. Najprv si potrebujú vybudovať legitimitu a dôveryhodnosť, s čím im môže pomôcť jedine úspech, aj keď spočiatku akokoľvek malý. Obrazne povedané, nesnažiť sa odtrhúť najkrajšie jablko zo stromu, ktoré je ale príliš vysoko, ale odtrhnúť to najnižšie visiace a tým ukázať, že to, čo organizácia robí, môže priniesť úžitok.

Za ďalšie, antikorupčné organizácie sa musia angažovať v riešení bezprostredných potrieb a záujmov ľudí. Mnohé z tých najužitočnejších organizácií na prvý pohľad nemajú nič spoločné s bojom proti korupcii, alebo s nápravou politického života. Riešia to, čo ľudí trápi najviac a takto si budujú dôveru. 

Nakoniec, antikorupčné organizácie nemôžu očakávať rýchle výsledky. Aj keď kladenie základov pre všeobecnú zodpovednosť môže trvať dlho, akonáhle sa situácia okolo korupcie začne meniť, môže sa začať meniť rýchlo, tak ako miznú staré očakávania a nastupujú nové. Vtedy musia byť organizácie pripravené konať, aj keby len tým, že budú svojim členom a podporovateľom pomáhať chápať možnosti, ktoré sa im otvárajú a podľa toho aj konať. 

Aký by mohol byť ideálny postup pri likvidácii korupcie?

1. Národ si zvolí dôveryhodného lídra, ktorý má víziu.

2. Nový líder strategicky odstráni z funkcií prežívajúcich hodnostárov a úradníkov, ktorí sú poznačení korupčnými praktikami a v prípade potreby okamžite prepustí všetkých svojich nominantov, ktorí zneužijú postavenie na vlastné obohatenie.

3. Nová zákonodarná a výkonná moc posilní právne bariéry proti korupcii a ustanoví novú antikorupčnú komisiu, do jej čela menuje zodpovedného, húževnatého prokurátora, alebo právnika; poskytne komisii nutné finančné, materiálne a personálne potreby.

4. Tiež ustanoví pozíciu generálneho auditora a ombudsmana, ktorí sa budú zodpovedať národu, nie vláde, ani parlamentu.

5. Líder (prezident, alebo premiér) zverejní svoj majetok a umožní jeho verejnú kontrolu, pričom stanoví, že tak isto musia urobiť všetci politicky angažovaní ľudia, sudcovia, veľvyslanci a štátni úradníci od určitej úrovne vyššie a toto musia opakovať každý rok.

6. Líder vymenuje doživotných sudcov, dôveryhodné osoby a ustanoví špeciálny účet, z ktorého budú vyplácaní tak, aby sa zabezpečila ich nestrannosť.

7. Zákonodárna a vládna moc sľúbi rešpektovanie slobody tlače a médií, pričom budú podporovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

8. Národná Antikorupčná komisia ustanoví v rámci svojej organizačnej štruktúry sekciu na prevenciu a potieranie korupcie a druhú sekciu na vzdelávanie verejnosti o škodlivosti korupcie a o právach všetkých občanov. 

9. Súhrn práv je zverejnený k nahliadnutiu verejnosti na každom úrade, kde ľudia prichádzajú do styku s úradníkmi, žiadajú o povolenia, licencie a podobne. Tiež je distribuovaný online a následne bude online aj vydávanie povolení a licencií.

10. Antikorupčná komisia ustanoví horúcu linku na príjem telefonických oznámení od občanov, textových správ, videí, alebo iných obvinení. Bude poskytovať finančnú odmenu a ochranu nahlasovateľom korupčných skutkov. 

11. Vláda odstráni hromadu regulačných predpisov a zjednoduší tarify, aby znížila počet oblastí, ktoré povzbudzujú korupčné jednanie.

Utópia? Áno. Ak si povieme, že je to utópia. Ak uveríme opaku, nič nie je nemožné. 

Jednoduché. Nie ľahké. A nie rýchle.

A na záver: https://www.youtube.com/watch?v=jXNGl2lNzAY

p.s.: https://www.youtube.com/watch?v=9i5F1a6fRog

 https://www.globalwitness.org/en-gb/

Zdroje informácií: Leslie Holmes - Corruption. A Very Short Introduction.

 Michael Johnston - Corruption. Contention and Reform.

 Robert I. Rotberg - The Corruption Cure

 Sarah Chayes - Thieves of State.

 Sarah Chayes - The Punishment of Virtue.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 764x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu