Ja, nadčlovek.

Autor: Anton Kovalčík | 22.10.2017 o 17:19 | Karma článku: 1,14 | Prečítané:  454x

Aj keď sa vo všeobecnosti tvrdí, že Boh stvoril všetkých ľudí rovných a slobodných, v praktickom živote sa to nejako neberie na vedomie.  

Aj v úvode Deklarácie nezávislosti USA jej tvorcovia tvrdia, že pokladajú za samozrejmý fakt, že "všetci ľudia boli stvorení ako seberovní...", čo rozhodne ďalších minimálne dvesto rokov v bežnej praxi v tejto krajine neplatilo.  

Koľko ľudí v dnešnej dobe ozaj a úprimne verí, že sme si všetci rovní? Verí nielen preto, že mu to káže zákon, ale preto, lebo je o tom vnútorne presvedčený? Možno sa mýlim (budem rád, ak mi to niekto vyvráti), ale zďaleka nie väčšina.

Zákon nám síce vraví, že nikoho nemožno odsudzovať, alebo diskriminovať len na základe jeho veku, pohlavia, farby pokožky, viery, sexuálnej orientácie a tak ďalej, a tak ďalej. V reálnom živote si ale mnohí Angličania, či Francúzi, alebo Nemci myslia, že ľudia z východnej Európy sú akousi druhou kategóriou človečenstva, mnohí Slováci, či Poliaci si niečo podobné myslia o Rumunoch, ktorí vraj sú všetci Cigáni, lebo vo väčšine majú tmavšie sfarbenú pokožku. Nie je výnimkou názor, že černosi, pochádzajúci z Afriky sú partou, ktorá práve zliezla zo stromu, že všetci Rómovia sú len špinavou bandou, ktorá vyciciava sociálny systém Slovenska...

Často si myslíme, že všetci moslimovia sú fanatickí teroristi, všetci homosexuáli sú banda zvrhlíkov, ktorá lobuje, aby zničila civilizáciu; nezáleží na tom, čím sa tí druhí od nás odlišujú, či národnosťou, farbou, vzdelaním, sme presvedčení, že my sme tí lepší.

A práve v tom je jadro problému. V odlišnosti a v tom, že ju nepoznáme, preto sa jej bojíme. Bojíme sa neznámeho, namiesto aby sme objavovali. Než aby sme spoznávali, radšej odsudzujeme. Je to pohodlnejšie. Koľkí nepoznajú v okolí ani jedného gaya, či lesbu, ale opovrhujú všetkými.  Koľkí v živote nestretli moslima, ale všetkých strkajú do jedného vreca s fanatikmi? Už im nejak nedochádza, že ten, od ktorého na námestí už roky kupujú zmrzlinu je tiež moslim.

Sme rasisti? Sme xenofóbovia? Ak sa niekde spisuje petícia proti tomu, aby si Rómovia postavili domy na novej ulici za peniaze, ktoré si zarobili vo Švajčiarsku, či v Rakúsku a z poskytnutej hypotéky, tak asi sme, ak si nezistíme viac.

V absolútnom ponímaní si nie sme rovní. Nemáme a nikdy sme nemali rovnaké vlastnosti, rovnaké schopnosti, rovnaké talenty. Ale to by nás nemalo viesť k tomu, aby sme sa vyvyšovali. Boli časy, keď si niektorí mysleli, že boľševik je vyšší typ človeka vo vývinovom reťazci. Iní si zas mysleli, že takzvaná árijská rasa je jediná s oprávnením prežiť. Viedlo to k vojnám a k miliónom obetí na životoch.

A povedie k nim aj v budúcnosti. Ak nenadviažeme dialóg odlišností a vzájomné spoznávanie. To je jediná cesta prežitia civilizácie tak ako ju poznáme.

Pretože ak budeme druhého urážať, ponižovať a znevažovať, kvôli čomukoľvek, koledujeme si, aby sme dostali po papuli. Alebo práve to je účel? 

 

p.s.: Gandhi povedal, že ak sa budeme správať podľa hesla oko za oko, zub za zub, o chvíľu budeme všetci slepí a bez zubov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?