reklama

Daňové raje 1 - Včera.

Synonymom uliatych peňazí bol takmer odjakživa účet vo Švajčiarsku. Dnes už to až tak úplne neplatí, ale označenie sa zaužívalo podobne ako kedysi pojem botasky pre športovú obuv.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Príbeh švajčiarskeho finančného centra začal v dvadsiatych rokoch minulého storočia, keď v dôsledku obrovského zadlženia po Prvej svetovej vojne začala väčšina krajín zvyšovať dane na veľké majetky. 

V storočí devätnástom bola väčšina najbohatších európskych rodín schopná nahromadiť obrovské majetky, pričom neplatili takmer žiadne dane. To sa zmenilo po roku 1920, keď prakticky všade astronomicky narástol verejný dlh a štáty sa zaviazali kompenzovať tých, ktorí počas vojny trpeli a platiť dôchodky veteránov. V tom roku najvyššia marginálna daň stúpla na 50%, v roku 1924 až na 72%. A zrodil sa biznis daňových únikov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V predvečer vojny tu už fungovala Švajčiarska Národná Banka (od r. 1907) a svoju polievočku si prihrieval bankový kartel Švajčiarska Banková Asociácia (od roku 1912). Keďže sa krajina už od Viedenského kongresu v roku 1815 tešila štatútu trvalej neutrality, z vojny vyšla relatívne neporušene.

V roku 1920 majetok tých najbohatších ľudí na svete netvorili pozemky, ako sto rokov predtým, ale cenné papiere: akcie a dlhopisy vydané verejnými inštitúciami, alebo veľkými korporáciami. Boli to kusy papiera, ktoré pripomínali veľké bankovky. Tiež na nich nebolo meno, namiesto toho uvádzali frázu "Vyplaťte držiteľovi..." Ktokoľvek ich mal v ruke, bol ich právoplatným vlastníkom, takže sa ani nemuseli registrovať na katastri. Na rozdiel od bankoviek však mohli mať značnú hodnotu, preto bolo možné anonymne držať obrovské bohatstvo. Majitelia boli potom nútení hľadať bezpečné miesto pre ich uschovanie. Banky im preto ponúkli služby manažmentu bohatstva. Základom bolo poskytnutie bezpečného trezoru. Navyše si zobrali na starosť vyberanie úrokov a dividend, ktoré tieto cenné papiere generovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ponúkali ale ešte jednu službu: možnosť uskutočniť daňový podvod. Ich klienti sa mohli vyhnúť priznaniu ziskov vyplývajúcich z držby uschovaných cenných papierov a tým aj ich zdaneniu bez toho, aby boli prichytení, pretože neexistovala žiadna komunikácia medzi švajčiarskymi bankami a zainteresovanými krajinami. 

Päťdesiate až sedemdesiate roky minulého storočia sa pokladajú za zlatý vek švajčiarskeho bankovníctva. V roku 1975 tu bolo schovaných takmer 5% finančných aktív Európanov. Prílev bohatstva po ropnej kríze roku 1973 bol dokonca taký veľký, že centrálna banka niekoľkokrát stanovila negatívne úroky na depozity vo frankoch držané klientmi, ktorí neboli švajčiarskymi občanmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Londýn sa stal svetovým centrom "manažmentu bohatstva" po big bangu deregulácie finančných trhov v roku 1986 a zakrátko si vytvoril sieť zámorských daňových rajov. Dnes ich tvorí rozvetvená sieť v ktorej jadre je City of London, ako svetové finančné centrum. Prvý okruh tvoria Britské Závislé Územia, ako napríklad Jersey, Guernsey, Isle of Man, druhým sú Zámorské Územia (Caymanske Ostrovy, Britské Panenské Ostrovy,...), ktoré sú kontrolované Britániou. Tretím, vonkajším okruhom je rôznorodá zmes území, ktoré síce nepatria priamo pod britskú správu, ale majú s ňou hlboké historické väzby (Hong Kong, Singapúr, Bahamy...).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pod vplyvom USA sú daňové raje ako napríklad Americké Panenské Ostrovy, Marshallove ostrovy, Panama. Možno sem zahrnúť aj menšie štáty, ktoré sú súčasťou samotných USA (Wyoming, Delaware, Nevada, ale aj Florida).

Aké sú hlavné charakteristiky, podľa ktorých možno určiť, že ide o daňový raj?

1. Všetky tieto miesta ponúkajú utajenie v rôznych podobách, kombinované s odmietaním spolupracovať s úradmi cudzích štátov pri výmene informácií.

2. Ponúkajú veľmi nízke, často až nulové dane.

3. Služby bežne neposkytujú občanom vlastného štátu, aby takto ochránili jeho ekonomiku.

4. Finančné služby tvoria veľmi veľkú časť ekonomiky danej krajiny ako celku.

5. Ich predstavitelia pravidelne tvrdia, že nie sú "daňovým rajom" a usilovne sa snažia zdiskreditovať akýchkoľvek kritikov.

6. Miestna politika je v zajatí finančných kruhov a ich záujmov, akákoľvek opozícia je eliminovaná. 

Ak by sme brali do úvahy iba bod 4, tak podľa správy Medzinárodného menového fondu z roku 2007 by najväčším daňovým rajom asi bola Veľká Británia (ani v ostatných bodoch jej veľa nechýba).

Zdroje informácií: Nicholas Shaxson - Treasure Islands.

 Richard Brooks - The Great Tax Robbery.

 Obermayer, Obermaier - The Panama Papers.

 Gabriel Zucman - The Hidden Wealth of Nations.

 Richard Murphy - The Joy of Tax.

 https://www.taxjustice.net/

 https://www.youtube.com/playlist?list=PLPle_vPYGn5y3Bdu-oTwrPvymMtXQI2TS

 https://www.icij.org/blog/2017/11/read-paradise-papers-documents/

 https://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2007/wp0787.pdf

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 764x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu