Daňové raje 5 - zajtra(?).

Autor: Anton Kovalčík | 3.2.2018 o 7:31 | Karma článku: 2,38 | Prečítané:  640x

Celosvetovo existuje narastajúca zhoda v tom, že daňové raje predstavujú globálny problém: umožňujú pranie špinavých peňazí a legálne aj nelegálne vyhýbanie sa daňovej povinnosti. 

Prispievajú tým k zločinnosti a neprijateľne vysokému stupňu majetkovej nerovnosti vo svete.

Celá jedna oblasť ekonómie sa zaoberá dopadom nedokonalých informácií pri rozhodovaní. Štandardné ekonomické teórie o efektivite trhov boli vypracované s predpokladom dokonalého prístupu subjektov rozhodovania k informáciám. Pri nedokonalej informovanosti, ak nejaká skupina má  informácie, ktoré sú inej odopreté, zatajovaním, alebo netransparentnosťou, ekonomika ako celok nie je efektívna. 

Spoločensky najviac deštruktívne aktivity, také, ktoré podrývajú samotné fungovanie spoločnosti, sa odohrávajú za oponou utajovania. Ak by príjmy z kriminálnej činnosti, špeciálne korupcie, boli ľahšie vysledovateľné, potom by sa zvýšila pravdepodobnosť odhalenia páchateľov takej činnosti.

Zatajovanie tiež podkopáva možnosť zabezpečiť, že každý férovo prispieva spoločnosti.

V modernej, komplexnej spoločnosti, je potrebné získať veľké množstvá peňazí, aby spoločnosť fungovala, aby bol podporovaný rast a aby sa zabezpečilo spravodlivé delenie plodov tohto rastu. Potrebujeme investície do infraštruktúry, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a množstva ďalších spoločných úžitkov. Ak má spoločnosť fungovať dobre, každý jej musí prispievať spravodlivou čiastkou. Niektorí jedinci, fyzické či právnické osoby, by chceli parazitovať, využívať verejné statky bez toho, aby za ne platili. Ak sa to dovolí, môže to úplne narušiť vzťahy, ktoré držia spoločnosť pohromade.

Niekoľko dní po prepuknutí škandálu s Panama Papers, panamský prezident Varela vymenoval zdanlivo nezávislú komisiu, aby preskúmala finančné a právne praktiky krajiny.

Viedol ju nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu profesor Joseph Stiglitz. Po niekoľkých týždňoch on, aj jeho kolega - švajčiarsky protikorupčný špecialista Mark Pieth - rezignovali na svoje funkcie v komisii, pretože zistili, že vláda nechcela podporovať otvorené vyšetrovanie. V novembri 2016 vydali svoju vlastnú správu, ktorá sa netýkala len Panamy alebo Britských Panenských Ostrovov, ale aj iných krajín, či inštitúcií, ktoré by si mali premyslieť svoj prístup a legislatívu. https://www.documentcloud.org/documents/3219549-Stiglitz-and-Pieth-Overcoming-the-Shadow-Economy.html.

Správa zahŕňa odporúčania krokov, ktoré by mali byť prijaté vládami a inštitúciami v medzinárodnom meradle:

1. Široká medzinárodná spolupráca pri stanovovaní štandardov a vymáhanie ich dodržiavania.

2. Národné vlády by mali vypracovať registre mien riaditeľov, registrovaných zástupcov a skutočných vlastníkov všetkých podnikateľských jednotiek, trustov a nadácií registrovaných v krajine.

3. Automatická výmena daňových informácií. Každá krajina by mala zodpovedať za monitorovanie ekonomickej aktivity na jej území. Doterajší spôsob poskytovania informácií "na vyžiadanie" je nefunkčný: krajina súhlasí, že odovzdá informácie o platcoch dane občanov inej krajiny, no iba prípad od prípadu, po špeciálnom vyžiadaní a za veľmi obmedzených podmienok. V princípe krajina, ktorá informácie požaduje, musí viac menej vopred vedieť, čo informácia zahŕňa. Nemôžete dokázať nezákonný čin, kým nemáte informáciu a informáciu nedostanete, kým nedokážete nezákonný čin. Ako vystrihnuté z Hlavy XXII.

Automatická výmena z krajiny do krajiny znamená priebežnú výmenu informácií o daňových záležitostiach občanov druhých krajín. Daňové úrady uchovávajú informácie dôverne, len pre vlastnú potrebu. Nedochádza k narušeniu súkromia. V súčasnosti takúto zmenu zavádza Mnohostranná dohoda o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových otázkach http://www.keepeek.com/Digital-Asset-Management/oecd/taxation/the-multilateral-convention-on-mutual-administrative-assistance-in-tax-matters_9789264115606-en#.WliBZ0x2vIU#page1

V rámci Európskej únie je to smernica č. 107 z roku 2014 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:32014L0107

4. Korporácie, trusty, nadácie a podobne by mali vypracovávať každoročnú správu, ktorá by zahŕňala identity skutočných vlastníkov, krajiny v ktorých podnikali, vrátane zúčtovania daňovej povinnosti podľa jednotlivých krajín pôsobnosti.

5. Dozor nad sprostredkovateľmi, poskytovateľmi služieb, ako sú napríklad právnické a účtovnícke firmy.

6. Povinné nahlasovanie hotovostných operácií  na realitnom trhu v určitých oblastiach a nad určitý finančný objem.

7. Menovaní riaditelia a vyšší manažment firiem by mali mať dovolené vykonávať svoju funkciu iba v obmedzenom počte správnych rád alebo manažérskych pozícií, pretože nie je možné zodpovedne plniť zmocnenecké povinnosti vo veľkom množstve inštitúcií.

8. Všetky regulačné a dozorné organizácie, ktoré riadia výmenu informácií a dozorujú finančné inštitúcie musia mať vhodný personál na najvyššej profesionálnej úrovni. Zákony danej krajiny musia byť doplnené silnými a nezávislými právnymi a regulačnými inštitúciami na administráciu a vymáhanie práva. 

9. Právna ochrana nahlasovateľov porušovania zákona (whistleblowerov).

10. Silný Zákon o voľnom prístupe k informáciám. 

11. Neustále sledovanie a overovanie zavádzania medzinárodných a domácich štandardov a v prípade potreby ich aktualizácia.

12. Poskytovanie daňových úľav firmám by malo byť možné iba vtedy, ak neslúžia na presun dosiahnutých ziskov z iných krajín.

 

6. mája 2016 vydal John Doe prehlásenie, kde okrem iného uvádza:

"Je verejným tajomstvom, že zvolení zástupcovia v USA trávia väčšinu svojho času získavaním peňazí, aby sa udržali vo funkcii, resp. aby boli znovu zvolení. Daňové úniky nemožno napraviť, pokým budú zvolení úradníci prosiť o peniaze od elít, ktoré majú najväčšiu motiváciu vyhýbať sa plateniu daní. Za posledných päťdesiat rokov vlády, legislatíva a súdnictvo na celom svete zlyhali pri riešení problému daňových rajov, ktoré metastázovali po celom povrchu Zeme. Banky, finančné regulačné a daňové úrady zlyhali. 

Médiá zlyhali. Mnohé spravodajské siete sa stali karikatúrami v porovnaní s minulosťou. Zdá sa, že jednotlivci s miliardami vo vrecku prebrali vlastníctvo novín ako hobby, obmedzili pokrytie dôležitých záležitostí týkajúcich sa bohatej vrstvy, pričom seriózni investigatívni novinári trpia nedostatkom zdrojov. 

Nadovšetko zlyhalo právnické povolanie. V priemere sa právnici stali hlboko skorumpovanými. 

Spoločenským dopadom týchto zlyhaní je úplná erózia etických štandardov, ktorá viedla k novému systému, ktorý síce stále nazývame demokratickým kapitalizmom, no ktorý sa rovná ekonomickému otroctvu, kde si otroci nie sú vedomí svojho postavenia, ani svojich pánov.

Teraz nastal čas na ozajstné skutky a začať treba kladením otázok."

 

Zdroje informácií: Obermayer - Obermaier: Panama Papers

                             Nicholas Shaxson : Treasure Islands.

                             Stiglitz -Pieth: Overcoming the Shadow Economy.

                              https://www.taxjustice.net/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?