Daňové raje - prológ.

Autor: Anton Kovalčík | 1.1.2018 o 13:59 | (upravené 20.1.2018 o 20:24) Karma článku: 2,61 | Prečítané:  827x

Čím viac sa zaujímam o niektoré javy spojené s problematikou neregulovaných finančných trhov, tým je mi jasnejšie, že otázky korupcie, ktorej som sa venoval nedávno, úzko súvisia s fungovaním takzvaných daňových rajov.

Z času na čas sa v médiách stretneme so správičkou, že ten, alebo onen politik, či veľkopodnikateľ má svoje bohatstvo ukryté v "daňovom raji", že štátne zákazky vyhrávajú firmy, ktoré sídlia v poštovej schránke na Cypre, alebo inde. Tým to končí. Zdvihneme obočie, možno si zanadávame ... a hotovo. Nevieme, čo je za tým, čo všetko to obnáša, ako sa nás to dotýka. Jednoducho to pustíme z hlavy. 

Je to jeden z dôvodov, asi hlavný, prečo som sa rozhodol na sériu príspevkov o korupcii nadviazať sériou blogov o daňových rajoch. V anglosaskej literatúre majú mnoho pomenovaní s tým istým významom: "offshore finance" - zámorské financie, "tax haven" - daňový prístav, "secrecy jurisdiction" - jurisdikcia postavená na udržiavaní tajomstva. V slovenčine je zaužívané označenie "daňový raj", preto ho tu, aj ďalej, používam aj ja.

Prečo by sme sa nad nimi vôbec mali zamýšľať?

Pretože umožňujú, aby top manažéri multimiliardových nadnárodných korporácií platili menšie dane z príjmu, než ich firemné upratovačky, okrem iného.

Daňové raje sú v jadre finančnej, rozpočtovej a demokratickej krízy. Kongres USA zverejnil správu, že jedna z najväčších korporácií na svete, firma Apple, sa vyhla plateniu daní vo výške niekoľko desiatok miliárd dolárov tým, že manipulovala s údajmi o tom, kde vznikli jej zisky. Vo Francúzsku rezignoval minister pre rozpočet, pretože počas dvadsiatich rokov podvádzal na dani z príjmu použitím tajných účtov. Bývalý pokladník jednej z politických strán v Španielsku šiel do väzenia, po tom, čo bol odhalený systém tajného financovania prostredníctvom účtov vo Švajčiarsku.

Aj keď každá krajina má právo vybrať si vlastnú formu zdaňovania, nedáva to ani Švajčiarsku, ani Luxemburgsku, Jersey, Bahamám, či Britským Panenským Ostrovom, alebo ďalším z radu daňových rajov, kradnúť financie, ktoré patria iným krajinám. V konečnom dôsledku dane, ktoré neboli zaplatené musia byť nejak nahradené. Vyšším zdanením zákon rešpektujúcich domácností, väčšinou príslušníkov strednej a nižšej triedy v USA, Európe a rozvojových krajinách.

Ak v roku 2014 výška celkového finančného bohatstva na celom svete dosahovala sumu 95,5 bilióna dolárov, odhadom 8% z toho, teda 7,6 bilióna bolo držaných v daňových rajoch, z nich 30% vo Švajčiarsku. Znamená to celosvetovo približne 190 miliárd dolárov ročnú stratu na daniach.(Zucman)

Daňové raje spájajú kriminálne podsvetie s finančnou elitou sveta, diplomatické a špionážne štruktúry s nadnárodnými spoločnosťami. Prilievajú olej do ohňa konfliktov, deformujú naše vnímanie sveta, vytvárajú finančnú nestabilitu a prideľujú ohromujúce odmeny tým na špičke ľadovca.

Daňové raje a finančné centrum City of London boli hlavnou zložkou globálnej finančnej krízy. A budú ňou aj v tej ďalšej.

 

Zdroje informácií: Nicholas Shaxson - Treasure Islands.

                             Richard Brooks - The Great Tax Robbery.

                             Obermayer, Obermaier - The Panama Papers.

                             Gabriel Zucman - The Hidden Wealth of Nations.

                             Richard Murphy - The Joy of Tax.

                             https://www.taxjustice.net/

                             https://www.youtube.com/playlist?list=PLPle_vPYGn5y3Bdu-oTwrPvymMtXQI2TS

                             https://www.icij.org/blog/2017/11/read-paradise-papers-documents/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?