reklama

Daňové raje 3 - panamské intermezzo.

Vo Veľkej Británii, USA a Kanade je už po stáročia tradíciou, že osobám, ktorých totožnosť má byť utajená, alebo neidentifikovaným mŕtvolám sa prideľuje meno John Doe, v prípade žien Jane Doe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Začiatkom roka 2015 dostal Bastian Obermayer, investigatívny novinár z denníka Suddeutsche Zeitung, email v ktorom stálo: "Ahoj. Tu je John Doe. Máte záujem o dáta? Rád sa podelím."

John Doe, ktorého totožnosť nikdy nevyšla najavo (možno sa vyjaví až podobne ako v prípade "Deep throat") im nakoniec zabezpečenými cestami, špeciálnou šifrou zaslal viac než 2.6 terrabyte údajov, ktoré zahŕňali záznamy 214.000 offshore firiem, mená skutočných, alebo nastrčených vlastníkov, scany pasov, výpisy z bankových účtov, emailovu korešpondenciu a podobne. Pochádzali z internej databázy panamskej právnickej firmy Mossack-Fonseca, ktorá sa špecializovala na zakladanie anonymných schránkových firiem. V roku 2016 ich analyzovalo viac než 400 investigatívnych novinárov z celého sveta, ktorí boli overenými členmi Medzinárodného združenia investigatívnych novinárov. Prenikli do tieňovej ekonomiky, kde superboháči z celého sveta skrývali miliardy dolárov v komplikovaných finančných sieťach. Odhalili prípady, kde figurovali hlavy štátov, politici, biznismeni, veľké banky, mafia, obchodníci s diamantmi, športové hviezdy, obchodníci s umením a celebrity rôzneho druhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je mnoho príčin, prečo niekto využíva služby offshore spoločnosti. Vlastnenie takejto firmy samo osebe nie je trestné. Faktom ale je, že ľudia sa k anonymnej spoločnosti tohto typu uchýlia jednoducho preto, že chcú niečo skrývať - pred daňovým úradom, exmanželkou, bývalým obchodným partnerom, alebo pred skúmavými očami verejnosti. Je tu možné v pohode a bez rizika skryť nečestne zarobené peniaze politikov, ale aj fondy určené na korumpovanie kohokoľvek a kdekoľvek.

Ako taká firma ako Mossack Fonseca (Mossfon) funguje?

Záujemca ju nakontaktuje cez sprostredkovateľa, ktorým je zvyčajne banka, právnická firma, alebo finančný manažér. Sú to jej aktuálni klienti. Objednajú si produkt, s nimi firma komunikuje, oni platia účty. Produktom je zvyčajne štandardná offshore spoločnosť (schránková firma). Mossfon svoje služby ponúka vo svojich pobočkách v cca 20 daňových rajoch roztrúsených po celom svete. Takáto schránková firma, nestojí predávajúceho takmer nič a formality sú vybavené šmahom ruky. Kupujúci sa stáva vlastníkom schránky po niekoľkých kliknutiach myšou za niekoľko stoviek dolárov a až doslúži, môže sa jej rovnako rýchlo a pohodlne zbaviť. Nikto nikdy nepríde na to, komu patrila, čo je výhodné pre čierne obchody a pranie špinavých peňazí, alebo akékoľvek zatajovanie majetku. Predávajúca firma, Mossfon, alebo ktorákoľvek iná v daňovom raji vybuduje okolo skutočných vlastníkov nepreniknuteľnú stenu tajomstva. Napríklad vymenuje predávanej schránkovej firme troch "riaditeľov", ktorí sú zamestnancami Mossfonu. Ich prácou je podpísať akýkoľvek papier, ktorý im predložia - otvorenie účtu kdekoľvek na svete, kúpu jachty, domu a podobne. Títo "nominanti" fungujú ako oficiálni predstavitelia schránkovej firmy, pričom skutoční majitelia sú schovaní za závojom tajomstva. Každý z nich môže byť nominovaným riaditeľom v tisíckach schránok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nominovaní riaditelia dávajú skutočným majiteľom plnú moc na prístup k účtu, resp. do trezoru. Ak by aj niekto zistil mená nominovaných riaditeľov, nedostane sa k menám skutočných vlastníkov, pretože ich podľa zákona chráni vzťah klienta a právneho zástupcu, viazaný tajomstvom.

Teda, ibaže sa objaví John Doe. 

Tak sa v dokumentoch Mossfonu našlo meno Rami Makhloufa (pre jednoduchosť používam anglický prepis mien), ktorý je pravdepodobne najbohatším človekom v Sýrii. Okrem toho, že je bratrancom Bashara-al-Assada, je aj jeho hlavným finančníkom, pomáha mu obísť akékoľvek embargá a financovať okrem iného aj polovojenské jednotky Al Shabiha, ktoré robia špinavú prácu pre svojho prezidenta. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zo spleti dokumentov vyskočili mená prezidenta Spojených arabských emirátov, bývalého premiéra Jordánska, linka viedla aj k premiérovi Pakistanu Nawazovi Sharifovi.

Azad Allawi, viceprezident Iraku v rokoch 2014 a 2015. Švagor bývalého Tuniského diktátora Ben Aliho. Deng Jiagui, švagor čínskeho prezidenta Xi Jinpinga. Li Xiaolin, dcéra bývalého čínskeho premiéra Li Penga. 

Sergej Chemezov, najvyšší šéf ruského zbrojárskeho koncernu Rostec, ktorý pozná Vladimíra Putina ešte z jeho dní v KGB v Drážďanoch. Boris a Arkadij Rotenbergovci, ktorí patria k najbližším spolupracovníkom a najdôležitejším obchodným partnerom ruského prezidenta (o ktorom bude reč neskôr).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Firma Mossack Fonseca pomáhala nemeckému koncernu Siemens skrývať stovky miliónov určených hlavne na úplatky pre juhoamerických politikov.

Andrew M. bol v roku 2009 v USA odsúdený na 9 rokov väzenia za znásilnenie minimálne troch ruských detí. Pomáhal vybudovať ilegálnu sieť detskej prostitúcie, bol jedným z financmajstrov kriminálnej organizácie, ktorá si zarábala takýmto spôsobom a pomáhal vyprať jej peniaze umiestňovaním v daňových rajoch. Keď bol v roku 2015 prepustený z väzenia, jeho firma Ifex Global Ltd bola ešte stále klientom Mossfonu.

Lionel Messi má v Paname firmu Mega Star Enterprises. V roku 2016 sa ocitol pred súdom, kde bol spolu o svojim otcom obžalovaný s obrovských daňových únikov. Bol odsúdený na 21 mesiacov podmienečne a veľkú pokutu.

Veľké firmy ako Amazon, Starbucks, Apple vyvíjajú obrovské úsilie aby čo najviac znížili svoju daňovú povinnosť, pričom životne dôležitú úlohu zohrávajú daňové raje. Dôsledkom týchto manévrov je, že krajiny, kde tieto firmy podnikajú a produkujú obrovské zisky a ľudia, ktorí v tých krajinách žijú, prichádzajú o miliardy na daniach, čo je zrejmé z Luxemburgských únikov informácií (https://www.icij.org/investigations/luxembourg-leaks/key-findings-8/).

Daňové raje a firmy, ktoré tam "podnikajú" sa vo veľkej miere podieľali na príčinách vzniku finančnej krízy pred 10 rokmi, no boli ňou najmenej dotknutí. Zatiaľ čo sa z daní zaplatili miliardy na záchranu bánk, takmer nikto zodpovedný nebol vyšetrovaný, tobôž aby sa dostal do väzenia. Obete, ktoré boli presvedčené, aby si zobrali enormné úvery, ostali často bez práce, domu alebo akejkoľvek vyhliadky, že niekedy budú môcť žiť bez dlhu. Tí, ktorí naškrečkovali majetok v daňových rajoch sa nemusia ničoho obávať.

Zdroje informácií: https://www.youtube.com/watch?v=157NyGL4DV8

 Nicholas Shaxson - Treasure Islands.

 Richard Brooks - The Great Tax Robbery.

 Obermayer, Obermaier - The Panama Papers.

 Gabriel Zucman - The Hidden Wealth of Nations.

 Richard Murphy - The Joy of Tax.

 https://www.taxjustice.net/

 https://www.youtube.com/playlist?list=PLPle_vPYGn5y3Bdu-oTwrPvymMtXQI2TS

 https://www.icij.org/blog/2017/11/read-paradise-papers-documents/

 https://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2007/wp0787.pdf

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  505
  •  | 
  • Páči sa:  1 739x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu