Baltasar Gracián 1.

Autor: Anton Kovalčík | 10.3.2018 o 14:40 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  310x

Baltazár Gracián (1601-1658) bol španielsky jezuitsky mních, filozof a spisovateľ, ktorého dielo si cenili aj takí velikáni filozofie, ako boli Schopenhauer a Nietzsche.

 

V roku 1637 vydal dielo El Heroe (Hrdina), v ktorom kritizoval svojho najznámejšieho súčasníka, Nicolló Macchivalliho a jeho "Vladára." Vypracoval v ňom portrét ideálneho kresťanského vodcu.

O desať rokov neskôr vyšlo "Oráculo Manual y Arte de Prudencia", ktoré bolo vydané v mnohých jazykoch, v Angličtine pod rôznymi názvami, asi najvýstižnejšie ako "The Science of Success and the Art of Prudence" (Veda o úspechu a umenie rozvážnosti), ktoré pozostáva z tristo zásad, okomentovaných s použitím mnohých slovných hračiek.

V tomto, aj nasledujúcom príspevku prinášam výber z tých, ktoré ma zaujali, vo vlastnom preklade.

Stýkaj sa s ľuďmi, od ktorých sa môžeš niečo naučiť. Vyhľadávaj osobnosti, ktorých príbytky sú chrámom veľkosti, nie chrámom márnosti.

Poznanie toho, čo ľudí poháňa, je ako mať kľúč k ich vôli. Dostaň sa k tomu, čo človeka najviac motivuje. Bežne je to niečo prízemné, nie vznešené, pretože na svete je viac tých, ktorí sú samoľúbi, než tých, ktorí sa vedia ovládať.

Poznaj svoju kľúčovú kvalitu, svoj mimoriadny dar. Väčšina ľudí používa svoje schopnosti nesprávne, preto nedosiahnu excelentnosti v ničom.

Je super, ak si získaš obdiv ľudí, ešte viac, ak si získaš ich náklonnosť. Je to čiastočne vecou šťastia, čiastočne vecou snahy. Začína sa  tým prvým, a získava tým druhým.

Ak do príbytku Šťasteny vojdeš bránou pôžitkov, vyjdeš bránou ľútosti, a naopak. Cieľom nie je, aby ti pri vchode aplaudovali davy, pretože každého takto zdravia. Na čom záleží viac, je pocit, ktorý zanecháš, až budeš odchádzať, pretože len niektorí chýbajú po tom, čo odišli.

Výnimočnosť starne a s ňou aj sláva. Tuctová novinka zvyčajne triumfuje nad starnúcou výnimočnosťou. Odvaha, duchaplnosť, šťastie, doslova všetko sa musí znovu zrodiť. Odváž sa zažiariť nanovo.

Nauč sa ako využiť svojich nepriateľov. Veľkosť mnohých ľudí bola utváraná vďaka zákerným nepriateľom. Lichôtky sú nebezpečnejšie než nenávisť, pretože to druhé je liekom na chyby, ktoré to prvé zakrýva.

Vášne narušujú myseľ. Nedovoľ, aby boli tvoje túžby známe, aby nemohli byť predvídané opozíciou, alebo lichotníkmi.

Mierkou skutočného zadosťučinenia je súhlas rešpektovaných osobností, ktoré sú expertmi na danom poli.

Zanechaj záležitosti skôr, než ony zanechajú teba. Zabráň tomu, aby ťa videli upadať. Nečakaj, kým sa k tebe každý otočí chrbtom, pochovajúc ťa, žijúceho pre ľutovanie, mŕtveho pre ocenenie.

V dobrom období sa priprav na to zlé. Je správne pripravovať sa v lete na zimu. Je to aj omnoho ľahšie. V lete sú láskavosti lacnejšie a priateľov nadbytok. Protivenstvo je drahé a požaduje všetko.

Zvykni si na zlú povahu tých, s ktorými prichádzaš do styku, tak ako si zvykáš na škaredé tváre. Zíde sa to hlavne v situáciách podriadenosti. Existujú otrasní ľudia s ktorými, ale aj bez ktorých nemôžeš žiť.

Vravenie pravdy a držanie daného slova sú dnes vecou neznámou a zdajú sa akoby boli vecami z minulosti. Dobrí ľudia, aj keď vždy milovaní, sa zdajú byť pozostatkami čias minulých a aj keď sa nejakí nájdu, nikto ich nenapodobňuje, lebo dnes nie sú v móde. Nešťastím nášho storočia je, že cnosť sa pokladá za niečo nezvyčajné a zlovoľnosť za normu.

Radšej byť bláznom v dave, než rozumným osamote, pretože ak je každý bláznom, nebudeš sa odlišovať a keď je zdravý rozum osamotený, budú to pokladať za bláznovstvo. Si nútený žiť s ostatnými, pričom väčšina sú ignoranti. Ak chceš žiť sám, musíš sa veľmi podobať buď Bohu, alebo úplnému zvieraťu.

Hlupákom nie je ten, kto urobí niečo hlúpe, ale ten, kto nedokáže skryť, že hlúposť urobil. Tvoje emócie musia ostať schované a ešte viac tvoje chyby a omyly. Každý sa mýli, ale je tu jeden rozdiel: bystrý človek zakrýva, čo urobil, zatiaľ čo hlupák bľaboce o tom, čo sa chystá urobiť. Reputácia je viac záležitosťou opatrnosti, než skutkov; ak nie si bezchybný, buď opatrný. Svoje chyby by si nemal odhaľovať ani pred priateľmi, keby to bolo možné, tak ani pred sebou. Nauč sa, ako zabúdať.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?