Baltasar Gracián 2.

Autor: Anton Kovalčík | 17.3.2018 o 11:34 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  266x

Nie všetko sa vydarí, ani nie je možné vyhovieť každému. Majte preto k dispozícii obetného baránka, niekoho, kto za cenu jeho vlastných ambícií môže byť terčom za vaše nezdary.

Hlúposť tvrdohlavých ľudí je v tom, že nedokážu rozoznať čo je skutočné, alebo výhodné, preferujúc hádky a protirečenia. Obozretnosť je vždy na strane rozumu, nie vášne. Jediný spôsob, ako prinútiť vášho oponenta aby prestal podporovať to, čo je najlepšie, je aby ste to podporovali vy sami, pretože jeho hlúposť ho prinúti prestať a jeho tvrdohlavosť mu privedie pád.

​Nebuďte neprístupný. Nikto nie je taký dokonalý, aby niekedy nepotreboval radu. Ten, kto odmieta načúvať, je nevyliečiteľný hlupák. Aj tá najnezávislejšia osoba musí prijať potrebu priateľskej rady; aj vládca musí byť ochotný učiť sa.

Nikdy sa nespájajte s niekym, kto vás môže dostať do zlého svetla, či už preto, že je horší, alebo lepší, než vy. Neriskujte zdržiavaním sa v zlej spoločnosti a nevyznamenávajte nikoho na úkor svojej reputácie. 

Vyberajte si priateľov. Niektoré priateľstvá sú ako manželstvo, iné ako aférka. Tie druhé sú pre potešenie, prvé vyvolávajú hojný úspech. Zopár priateľov je kvôli vám samým, mnohí kvôli tomu, že sa vám darí. Získavajte priateľov zámerným výberom, nie náhodou. Múdry priateľ dokáže zabrániť problémom, hlúpy ich môže spôsobiť. ​Život bez priateľov je ako život na púšti: priateľstvo znásobuje požehnania a umenšuje problémy.

Naučte sa ako zvíťaziť nad závisťou a zlomyseľnosťou. Nič si nezaslúži aplauz viac než keď rozprávate v dobrom o niekom, kto o vás hovorí v zlom, a niet väčšej pomsty ako keď schopnosti a talent porazia mučivú závisť. Každé požehnanie je ďalšou mukou pre zlovôľu a sláva tých, ktorým sa závidí je osobným peklom pre tých, ktorí závidia.

 

Vynaložte viac snahy na to, aby ste nepadli ani raz, než na to, aby ste uspeli sto krát. Vždy kritické masy si nebudú spomínať na vaše úspechy, ale len na vaše zlyhania. Tí zlí sú známejší cez klebety, než tí dobrí cez chválu. Škodoradosť a zloba poukážu na každú zlú vec, ktorú urobíte, no na žiadnu dobrú.

Nežite v náhlosti. U niektorých ľudí šťastie dávno skončilo, pričom im ešte ostáva mnoho života.  Premárnia šťastné chvíle, ktoré si neužívajú, neskôr sa chcú vrátiť, keď už ušli hodný kus cesty. Bezhlavo sa ponáhľajú, aby im nič neušlo, naháňajú šťastie, ktoré ešte len má prísť. Berte potešenia pomaly a úlohy rýchlo. Je dobre, ak je práca ukončená, ale zle, ak je šťastie už za nami.

Nedajte sa ovládať tým, čo si myslíte, že by urobil váš nepriateľ. Za a proti pri každej záležitosti by sa malo skrz naskrz premyslieť, obe strany analyzovať, predvídať, že sa veci môžu ubrať aj iným smerom.

Neklamte, no neodhaľte každú pravdu. Nič nevyžaduje viac opatrnosti, než pravda, ktorá je prístupom k srdcu. Je potrebné vedieť, ako ju odhaliť, aj ako ju skryť. Nie každá pravda môže byť povedaná: niektorá preto, že je dôležitá pre mňa, iná preto, že je dôležitá pre niekoho iného.

Netrvajte tvrdohlavo na názore. Viac sa tým stratí, než sa dá získať víťazstvom. Nie je to obrana pravdy, ale hrubosť. Vaša vôľa má byť neústupná, nie váš úsudok.

Bežný hnev je normálny, ako zlostný pes, ktorý, nepoznajúc dôvod bolesti, napadne predmet, ktorý ju spôsobuje, nie z toho dôvodu, ale pretože je nablízku. Skutočne pokojná osoba je osobou s dlhým životom. Nechajte žiť, aby ste žili. Pokojní nielen žijú, ale vládnu. Žiť dlho a mať radosť zo života je ako žiť dvakrát: je to ovocie pokoja. Ten človek má všetko, ktorý sa nestará o veci, na ktorých nezáleží. Neexistuje väčšia absurdita, než brať všetko vážne.

V nebi je všetko dobré, v pekle je všetko zlé. Vo svete, keďže leží medzi nimi, možno nájsť oboje. Náš život je usporiadaný ako hra, všetko sa vyrieši na koniec. Postarajte sa teda, aby ste ho ukončili dobre.

Naučte sa ako protirečiť. Schopnosť prinútiť druhých, aby sa otvorili, bez toho, aby sme sa otvorili sami, je veľkým umením provokácie. Šikovne použitý posmešok voči nejasnej reči oponenta je spôsobom, ako dostať na povrch najhlbšie tajomstvá, ťahať ich, až kým sa nepotknú o jazyk a nechytia sa do siete šikovného úskoku.

Silnou stránkou skvelých politikov je darovať niečo ako láskavosť ešte predtým, než je to zaslúženou odmenou. Dar darovaný dodatočne, je povinnou odmenou, to samé vopred sa stáva pre obdarovaného povinnosťou.

Naučte sa ako vyzerať ako hlupák. Aj tí najmúdrejší niekedy hrajú túto kartu. Sú okamihy, kedy najväčšia múdrosť je v predstieraní jej nedostatku. Pri jednaní s hlupákmi múdrosť nepomôže. S každým treba rozprávať jeho vlastným jazykom.

Mravnosť a bezúhonnosť v sebe spájajú každú dokonalosť a sú stredom všetkého šťastia. Činia osobu prezieravou, rozvážnou, bystrou, citlivou, múdrou, odvážnou, zdržanlivou, šťastnou, chvályhodnou, skutočným a úplným hrdinom. Nič nie je hodné lásky, iba cnosť, nič nie je hodné nenávisti, iba hriech. Samotná cnosť je skutočná, všetko ostatné je len výsmech. 

Schopnosti a veľkosť sa musia merať cnosťou, nie bohatstvom, či šťastím. Kým je človek nažive, cnosť ho činí hodným lásky, po smrti hodným spomienky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?