reklama

Pápež František o svätosti.

Začiatkom tohto roka vydal pápež František exhortáciu Gaudete et exsultate, čo sa dá preložiť ako Radujte a tešte sa. Má podnadpis O volaní k svätosti v dnešnom svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Hneď v úvode cituje z dokumentov Druhého vatikánskeho koncilu: "Všetci veriaci, bez ohľadu na to, v akom stave sa nachádzajú, sú Pánom volaní - každý svojim spôsobom - k dokonalej svätosti, v ktorej je sám Otec dokonale svätý."

Každý svojim spôsobom.

Ďalej uvádza, že by sme sa nemali dať znechutiť príkladmi svätosti, ktoré sa zdajú byť nedosiahnuteľnými. Sú niektoré svedectvá, ktoré môžu byť inšpiratívne a nápomocné, ale to neznamená, že ich máme kopírovať, lebo by nás mohli odviesť z tej špecifickej cesty, ktorú mal Pán na mysli pre nás. Dôležitejšie je, aby každý veriaci kráčal svojou vlastnou cestou, aby zo seba vydal to najlepšie, než aby sa beznádejne snažil imitovať niečo, čo preňho nebolo určené.(odst.11).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby bol niekto svätý, netreba, aby sa stal biskupom, kňazom, alebo zasvätenou osobou. Často sme pokúšaní myslieť si, že svätosť je iba pre tých, ktorí sa stiahnu z bežného života, aby strávili viac času v modlitbe. Tak to nie je. Všetci sme pozvaní stať sa svätými tým, že budeme žiť svoje životy s láskou a nesením svedectva vo všetkom, čo budeme robiť, bez ohľadu na to, kde sa nachádzame. (odst. 14).

Niekedy nás život stavia pred veľké výzvy. Prostredníctvom nich nás Pán znovu volá k obráteniu, ktoré môže učiniť Jeho milosť v našom živote viditeľnejšou. Inokedy len potrebujeme nájsť lepší spôsob ako robiť to, čo už robíme. (odst.17).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme rozoznali to, čo nám chce Pán povedať prostredníctvom niektorého zo svojich svätých, nesmieme sa zamotať do pasce detailov, pretože by nás mohli postretnúť omyly a zlyhania. Nie všetko, čo svätec vraví je úplne v súlade s Písmom, nie všetko, čo robí, je skutočné, alebo dokonalé. (odst.22).

Nie je zdravé milovať ticho a súčasne utekať pred kontaktom s inými, chcieť pokoj a ticho a súčasne sa vyhýbať aktivite, hľadať útočisko v modlitbe a súčasne odmietať službu iným. Všetko môže byť akceptované a integrované do nášho života na tomto svete a stať sa súčasťou našej cesty k svätosti. (odst.26).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netreba zdôrazňovať, že nič čo konáme z obavy, pýchy, alebo snahy ohúriť druhých nás nepovedie k svätosti. To ale neznamená, že máme ignorovať potrebu chvíľ ticha, samoty a pokoja pred Bohom. Presne naopak. (odst.28,29).

Nie každý môže dokázať všetko. Ako učil Svätý Augustín: "Boh ti káže robiť to, čo dokážeš a prosiť o to, čo nedokážeš." (odst.49).

Ak uveríme, že všetko závisí na ľudskej snahe tak, ako ju sprostredkovávajú cirkevné pravidlá a štruktúry, nevedomky komplikujeme Písmo a stávame sa otrokmi plánu, ktorý necháva len minimálny priestor pre pôsobenie milosti. Svätý Tomáš Akvinský nám pripomína, že príkazy pridané cirkvou k Písmu by mali byť vymáhané s miernosťou, lebo inak sa konanie veriacich stáva ťarchou a naše náboženstvo by sa stalo formou nevoľníctva. (odst.59).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tretej kapitole pápež František viac konkretizuje to, čo človeka robí svätým a robí to na základe blahoslavenstiev, ktoré sú známe z Ježišovej kázne na hore:

- svätí sú ti, ktorí sú chudobní v srdci, lebo tam potom majú miesto pre Pána.

- svätí sú tí, ktorí reagujú na chyby a omyly druhých s pokorou a umiernenosťou.

- svätí sú tí, ktorí dokážu sympatizovať a súcitiť s bolesťou a žiaľom druhých.

- svätí sú tí, ktorí sa snažia o spravodlivosť pre slabých a miernych.

- svätí sú tí, ktorí konajú s milosrdenstvom, odpustením a porozumením.

- svätí sú tí, ktorí v svojom srdci milujú Boha a svojho blížneho skutočne, nielen slovami.

- svätí sú tí, ktorí sejú pokoj a priateľstvo vo svojom okolí a v spoločnosti.

- svätí sú tí, ktorí každodenne akceptujú cestu Písma, aj keď im to môže spôsobiť problémy.

 Svätý Otec pripomína citát zo Starého zákona, ktorý aplikuje na dnešný svet:

"Cudzinca nebudeš napádať a utláčať, veď sami ste boli cudzincami v egyptskej krajine." Ex 21:22.

"Ak sa bude u teba, v tvojej krajine zdržiavať cudzinec, neutláčaj ho! Nech je medzi vami ako domorodec. Milujte ho ako seba!" Lev. 19:33-34.

V závere uvádza znaky svätosti v dnešnom svete:

- vytrvalosť, trpezlivosť a umiernenosť.

- radosť a zmysel pre humor.

- smelosť a vášeň.

- túžba po Bohu a neustále spojenie s ním.

p.s.: v jednej z poznámok pod čiarou Svätý Otec odporúča modliť sa modlitbu, ktorá je pripisovaná sv. Tomášovi Morovi:

"Daruj mi, Pane, dobré trávenie a aj niečo čo by som mohol tráviť. Daj mi zdravé telo, aj potrebnú dobrú náladu, aby som ho udržal. Daruj mi prostú dušu, ktorá dokáže oceniť všetko čo je dobré a ktorá sa ľahko nezľakne pri pohľade na zlo, ale nájde spôsob, ako veci vrátiť na správne miesto. Daj mi dušu, ktorá nepozná nudu, sťažnosti a náreky, ani príliš veľa stresu kvôli tej komplikovanej veci, ktorá sa nazýva "Ja". Daruj mi, Bože, dobrý zmysel pre humor. Dovoľ mi, aby som bol schopný prijať vtip, objaviť v živote trochu radosti a byť schopný podeliť sa o ňu s druhými."

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 764x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu