U.I.

Autor: Anton Kovalčík | 13.10.2018 o 11:51 | Karma článku: 1,33 | Prečítané:  465x

Tento príspevok by mohol byť o umelej inteligencii. Ale nie je. Nič o nej neviem. Je o užitočných idiotoch.

V politickom žargóne tento pojem označuje osobu, ktorá je braná ako propagandista pre ciele, ktoré si v skutočnosti neuvedomuje a ktorá je cynicky využívaná tými, ktorí sa snažia o dosiahnutie týchto cieľov. Tento termín bol pôvodne určený na označovanie nekomunistov, ktorá boli prístupní komunistickej propagande a manipulácii. Často sa jeho pôvod pripisoval Leninovi, ale nie je dokázané, že ho on použil ako prvý.

V roku 1965 ho vo svojom prejave použil americký diplomat Spruille Braden keď povedal, že takto  Stalin označoval množstvo nevinných idealistov, ktorí s dobrými úmyslami pomáhali sovietskej propagande pred a po Druhej svetovej vojne.

V USA sa takto v určitom období označoval každý, kto nebol dostatočne antikomunisticky naladený. Za užitočného idiota bol označený Ronald Reagan, keď začal rokovať s Michailom Gorbačovom o obmedzení rakiet stredného a krátkeho doletu.

Nálepka užitočných idiotov prischla zástancom, ako aj odporcom irackej vojny.

Koncom roka 2016 Madaleine Albrightová a redakčná rada New York Times takto označili novozvoleného prezidenta Donald Trumpa.

Michael Morell, bývalý výkonný riaditeľ CIA napísal: „V špionážnej branži by sme povedali, že pán Putin naverboval pána Trumpa ako nič netušiaceho agenta Ruskej Federácie.

Michael Hayden, bývalý riaditeľ NSA a CIA opísal Trumpa ako „užitočného truľa, trochu naivného, manipulovaného Moskvou, tajne opovrhovaného, ktorého slepá podpora je ale s radosťou prijímaná a využívaná.

Zaiste by sme aj na Slovensku našli hromadu užitočných idiotov. V zastupiteľských orgánoch najvyššej úrovne, vo vláde, v médiách, hlavne tých, ktoré sa prehlasujú za nezávislé, v konšpiračných kruhoch. Čo už s nimi...?!

Albert Einstein kedysi prehlásil: „Verím, že vesmír a ľudská hlúposť sú nekonečné, no s vesmírom si nie som istý.“

Idiot nikdy nepochopí, že je idiot, lebo je idiot. Ibaže by v skutočnosti nebol, ale to by mu niekto musel rozsvietiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?