Kde bolo, tam bolelo 3, alebo ako Voloďa americké voľby vyhral - epizóda predposledná.

Autor: Anton Kovalčík | 1.12.2018 o 9:38 | (upravené 18.4.2021 o 11:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  723x

V jedno októbrové popoludnie tesne pred americkými prezidentskými voľbami sa na Manhattanskom moste v New Yorku objavil veľký bilboard s portrétom ruského prezidenta na pozadí ruskej vlajky.

Obsahoval aj vcelku neočakávané slovo "Mierotvorca" (Peacemaker). Vladimír Vladimirovič sa blížil k svojim 64-tym narodeninám. 

Po voľbách sa na inom mieste objavil bilboard s podobou Barracka Obamu a s nápisom "Zbohom, vrah."

Polícia nikdy nezistila, kto bilboardy umiestnil, ale nejaké náznaky tu boli. Medzi prvými šíriteľmi fotografií na Twitteri boli americky znejúce účty, napríklad "@LeroyLovesUSA", ktoré boli neskôr odhalené ako falošné účty, operujúce zo Strediska pre výskum internetu, viac známeho ako "trolia farma" v ruskom Petrohrade. 

V lete 2014 sa Anna Bogačevová a Alexandra Krylovová vybrali na výlet, či skôr služobnú okružnú cestu po USA. V priebehu troch týždňov navštívili deväť štátov, vo veľkom fotografovali väčšie, či menšie pozoruhodnosti, klebetili s neznámymi ľuďmi na uliciach Los Angeles, či New Yorku. Keďže boli zamestnankyňami trolej farmy, ich skutočným poslaním bolo zbieranie informácií, ktoré by im potom  pomohli napodobňovať Američanov na Facebooku a Twitteri.

Podľa ruského dokumentu, citovaného špeciálnym vyšetrovateľom Robertom S. Muellerom III, ktorý bol poverený vyšetrovaním ruských zásahov do amerických prezidentských volieb, bolo v tej dobe Putinovou snahou šírenie nedôvery voči kandidátom a politickému systému vo všeobecnosti. Vyvolaním chaosu okolo volieb by sa mohol pomstiť Hillary Clinton za jej podporu demokratických síl v Rusku počas proti-putinovských demonštrácií v roku 2011. Mohol by zvýrazniť polarizovanosť americkej demokracie a urobiť ju menej príťažlivou pre Rusov a ich susedov.

V priebehu dvoch rokov medzi výletom dvoch ruských krások a prezidentskými voľbami nenávisť Putina voči USA ešte narástla. Obviňoval USA za to, že presadzovali úplné vyšetrenie dopingovej aféry ruských športovcov a ich vylúčenie z Olympiády (https://www.msn.com/en-gb/news/sport/russias-retaliation-against-a-doping-whistleblower/ar-AAvaYKO?li=AA9SkIr&ocid=spartandhp  ). Keď v Apríli 2016 Panama papers zverejnili, že jeho blízky priateľ, profesionálny čelista Sergej Roldugin, ktorý bol krstným otcom jeho dcéry (https://www.theguardian.com/news/2016/apr/03/sergei-roldugin-the-cellist-who-holds-the-key-to-tracing-putins-hidden-fortune ) má tajné účty, ktoré spravujú dve miliardy amerických dolárov, Putin obvinil USA, že je to ich diskreditačná operácia.

Potom sa ale stalo niečo nezvyčajné. Spomedzi dvadsiatich kandidátov Republikánskej strany na prezidenta USA iba Donald Trump opakovane vyjadroval svoj obdiv voči Vladimírovi Putinovi ako "silnému" vodcovi a odmietal kritiku Ruska. Iba on prejavil minimálny záujem o tradičné americké hodnoty demokracie a ľudských práv. Iba on dlhé roky využíval svoje obchodné záujmy v Rusku, opakovane sa snažil o vybudovanie Trump Tower v Moskve a v roku 2013 tam zorganizoval svetovú súťaž krásy(https://www.politico.com/story/2016/05/donald-trump-russia-moscow-miss-universe-223173). 

Putinov spojenec Konstantin Rykov (http://www.nationalcompass.net/2018/05/31/konstantin-rykov-taught-putin-troll-internet/ ) začal propagovať Donalda Trumpa ako prezidenta v roku 2012 a o tri roky neskôr založil webovú stránku v ruskom jazyku na podporu jeho kandidatúry. Ruský think-tank Katehon začal robiť analýzy s cieľom pretlačiť Donalda Trumpa.

Ruský ultranacionalistický filozof s fašizoidnými názormi - Alexander Dugin (https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Dugin) o ktorom sa tvrdí, že má značný vplyv na Putina, vo februári 2016 o Trumpovi napísal, že je "tvrdý, drsný, vraví čo si myslí, je hrubý, emocionálny a zjavne úprimný."

Po tom, čo aj Putin označil Trumpa za schopného a talentovaného vodcu, v marci 2016 desiatky republikánskych osobností z oblasti národnej bezpečnosti verejne žiadali o stopnutie voľby kandidáta, ktorý je "tak absolútne nevhodný na úrad prezidenta."

Trump na to zareagoval tak, že vytvoril úplne nový tím poradcov a pomocníkov, drvivá väčšina ktorých mala buď väzby rôzneho druhu, alebo obchodné záujmy v Rusku. Putinov dream team: Michael Flynn (https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Flynn ), Paul Manafort (https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Manafort) a Carter Page (https://en.wikipedia.org/wiki/Carter_Page).

V marci sa tento tím ujal svojej úlohy a Donald Trump mohol svetu oznámiť správy, ktoré sa nápadne podobali na hlavné body Putinovho posolstva.

Počas interview v relácii "This Week" na stanici ABC prehlásil:" Myslím si, že NATO je prežitkom." Neskôr: "NATO nie je zamerané proti terorizmu", "NATO nemá medzi členmi správne krajiny pre boj proti terorizmu."

V tom čase sa už tajná ruská operácia zameraná na zásah do amerických volieb začala.

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/497285/kde-bolo-tam-bolelo-3-alebo-ako-voloda-americke-volby-vyhral-epizoda-druha.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?