Ako skončili tri dary?

Autor: Anton Kovalčík | 6.1.2019 o 13:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  338x

Takmer od nepamäti si v tento deň pripomíname sviatok Zjavenia Pána, alebo inak aj Troch kráľov, ktorí novonarodenému Ježiškovi priniesli tri dary.

O tom, ako pravdepodobne vznikla legenda o troch kráľoch sa už na inom mieste zmieňuje Michal Havran. Mňa však už dlhšie otravuje otázka, čo sa s tými tromi darmi asi stalo. 

Podľa Matúšovho evanjelia (Biblia, Spolok svätého Vojtecha 2014) "Keď sa za čias kráľa Herodesa v judejskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci od východu ..." Mat.2.1. Neskôr "Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a klaňali sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu." Mat. 2.11. Keď sa potom Jozefovi vo sne zjavil anjel, prikázal mu, aby aj s dieťaťom a jeho matkou odišiel do Egypta, lebo kráľ Herodes chce dieťa zavraždiť, aby tam ostal až do Herodesovej smrti.

Vo vysvetlivkách sa uvádza, že  vďaka chybe mnícha Dionýzia v šiestom storočí, náš letopočet uvádza narodenie Ježiša o niekoľko rokov neskôr, ako sa skutočne narodil. Prišiel na svet totiž za panovania kráľa Herodesa Veľkého, ktorý vládol nad Judeou, Idumeou a Samáriou od roku 37 do roku 4 pred našim letopočtom, alebo inak, Pred Kristom. Zomrel začiatkom apríla roku 4. Ježiš sa teda narodil niekedy pred rokom 6 alebo 7 pred kresťanským letopočtom (okrem toho sa nenarodil začiatkom zimy, ale pravdepodobne na jeseň, keď boli pastieri s ovcami ešte v kopcoch).

Samotní "králi" boli vlastne mudrcmi, či mágmi (gr. mágoi). Označovali sa tak perzskí kňazi, ktorí boli aj poradcami tamojších kráľov, zaoberali sa aj prírodovedou, hvezdárstvom a teda aj veštením z hviezd. O tom koľko ich bolo, sa usudzuje iba z počtu darov, ktoré priniesli.

Zlato bolo odjakživa najosvedčenejším platidlom kdekoľvek na svete.

Kadidlo je voňavá živica, ktorá sa používa pri náboženských obradoch, dnes aj pri výrobe parfumov. Získava sa z kmeňa stromu Kadidlovníka - Boswellia sacra. V prvom storočí sa cenilo viac, než zlato a Plínius starší uvádza, že obchod s kadidlom učinil z obyvateľov Ománu jedných z najbohatších ľudí vtedajšieho sveta.

Myrha je sušená miazga zo stromu myrhovníka - Commiphora. V staroveku sa cenila na päťnásobok kadidla. Bola používaná aj ako balzamovacia masť.

Keďže rodičia ušli s Ježišom do Egypta hneď po Jeho narodení a do Nazareta sa vrátili až po Herodesovej smrti, dá sa predpokladať (možno lepší pojem by bol "špekulovať"), že im to trvalo 4 až 10 rokov. Čo sa zatiaľ stalo s darmi? Je dosť možné, že časť zlata použili na cestu do Egypta, možno aj na podplatenie stráží na hranici, aby sa dostali ďalej. V Egypte fungovala židovská komunita, no ťažko povedať, či zamierili medzi svojich, pretože tam mohla byť hromada Herodesových špiónov. Skôr by som povedal, že sa usadili niekde, kde boli menej na očiach. Na to zase potrebovali nejaké prostriedky, ktoré mohli získať predajom kadidla, či myrhy, alebo ich časti. Tiež sa museli nejak živiť, a keďže Jozef bol tesár, potreboval nejaké náradie, dielňu, aj miesto. kde by mohli bývať. Na návrat a nový začiatok v Nazarete opäť potrebovali nejaké prostriedky. Aj na platenie daní Rimanom.

Ten posledný odstavec je však čisto moja špekulácia. Možno to bolo úplne inak. Ale to je tiež len špekulácia. V konečnom dôsledku na tom vôbec nezáleží.

 

https://www.youtube.com/watch?v=10G0LLEbVQI

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?