reklama

Bŕŕŕ...exit. ...á propos.

V priebehu písania celej série piatich častí som natrafil na informácie, ktoré mi buď nikam nezapadali, alebo som ich neuviedol kvôli skráteniu textu. Tak ich uvádzam teraz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Londýnska City je zvyčajne vykresľovaná ako zástanca EÚ, prinajmenšom ako zástanca spoločného trhu, no niektorí veľmi bohatí obyvatelia tohto finančného pupku sveta začali poskytovať značné sumy kampani Leave. Prečo? Čiastočne zo sebeckých záujmov - títo superboháči nazerali na regulácie finančného trhu (rozumej finančných špekulácií) zo strany EÚ ako na bremeno a chceli, aby sa Veľká Británia stala krajinou s nízkymi daňami a nízkou reguláciou, ktorá nie je nútená spolupracovať s európskymi spojencami a hlavne nie je nútená riadiť sa spoločnými pravidlami a štandardami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter Hargreaves, jeden z najbohatších Britov daroval Vote Leave kampani 3,2 milióna libier, pretože "opäť budeme v neistote. A neistota je fantastická!"

Stuart Wheeler kedysi daroval Konzervatívnej strane 5 miliónov libier, neskôr 500.000 Farageovej strane UKIP, hneď na to vyše 600.000 Vote Leave. EÚ nenávidí kvôli "neznesiteľným reguláciám a obmedzeniam, ktoré stanovujú, čo môžu firmy robiť."

Michael Farmer, ktorý si vďaka príspevkom Konzervatívnej strane vyslúžil šľachtický titul, daroval Vote Leave 300.000 libier kvôli "bezohľadnej regulácii, ktorou Brusel reguluje City."

Najhlučnejším darcom bol Arron Banks, ktorý zbohatol prostredníctvom rôznych poisťovacích spoločností. Okrem toho, že daroval značné sumy UKIP, odhaduje, sa, že Vote Leave podporil sumou okolo 7,5 milióna libier. Tento multimilionár prehlásil, že "strata priemerného príjmu domácností po Brexite je cenou, ktorú stojí za to zaplatiť za znovuzískanie demokracie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Brexiťácka elita zdieľa spoločnú víziu pre Britániu. Chce vytvoriť krajinu s nízkymi daňami a nízkou reguláciou na spôsob Singapúru, ktorá bude môcť konať ako sa jej zapáči. Alebo v prípade tejto elity skôr ako sa im zapáči. Napriek tomu, že pri Brexite hrali rozhodujúcu úlohu, nemožno ich brať na zodpovednosť za to, čo sa odohrávalo po referende.

Aj jedna z tvári Brexitu, Nigel Farage je bývalým traderom v londýnskej City. Ďalší sú absolventmi najdrahších elitných britských škôl, ako je napríklad Eton. V kampani "samozrejme" mali na mysli záujem obyčajných ľudí. Teda aspoň tak to tvrdili.

David Davis, bývalý britský vyjednávač veľkohubo sľuboval, že Británia bude časťou zóny voľného obchodu, ktorá bude dvakrát väčšia než celá EÚ, absurditu čoho tromfol neskorším tvrdením, že vyjednáva o vytvorení obchodnej zóny, ktorá bude pravdepodobne desaťkrát väčšia, než EÚ. Ak to pomeriame na základe HDP, tak sľuboval niečo väčšie, než ekonomika celej zemegule dohromady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

V samotnom referende vyše 70% voličov vo veku 18-24 rokov hlasovalo za Remain (zotrvanie v EÚ). Vo veku 25-34 rokov to bolo 62%, 35-44 ročných hlasovalo takto 52%. Mladí ľudia z celej krajiny hlasovali za opak toho, čo nakoniec dostali. 

Asi najabsurdnejším štatistickým údajom je fakt, že 65% tých, ktorí značne nedôverujú vláde a 62% tých, ktorí značne nedôverujú Parlamentu hlasovalo za odchod z EÚ. Inak povedané, mnohí voliči, ktorá hlasovali za "prevzatie kontroly späť z Bruselu", pociťuje značnú nedôveru voči vláde a Parlamentu, teda voči tým inštitúciám, ktoré majú kontrolu prevziať po jej navrátení z Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ku koncu marca 2019 viac než 4,2 milióna ľudí podpísalo petíciu za odvolanie článku 50 a ukončenie Brexitu.

Stále viac členov Parlamentu sa stáva cieľom útokov a vyhrážok v prípade, že si dovolia vysloviť svoj odlišný názor na Brexit. Na letisku Gatwick bol zadržaný podnikateľ, ktorý po prílete odmietol dať si z oblečenia dole odznak s textom proti Brexitu. Policajní šéfovia vyslovili obavy, že vášnivá rétorika politikov a aktivistov môže viesť k ešte väčšiemu rozdúchavaniu vášní. Tiež uviedli, že pre prípad nepokojov pri Brexite bez dohody vytvorili zálohu 10.000 policajtov...

Nedá sa predpovedať aký presne bude ďalší vývoj, zatiaľ to vyzerá buď na odchod bez dohody, ak EÚ neodsúhlasí predĺženie už raz predĺženého termínu odchodu (12.4.), alebo na druhé referendum s nasledovným ukončením tohto neslávneho cirkusu a ešte následnejším liečením rán, ktoré boli spôsobené. V každom prípade to bude oveľa, oveľa odlišnejšie od toho, čo bolo britským občanom sľúbené pred referendom, alebo od toho, čo vládni ministri sľúbili po ňom. Počnúc financovaním NHS, cez nižšiu imigráciu, vedecký výskum, byrokraciu, medzinárodné investície, až po medzinárodnú bezpečnosť a boj proti zločinu. 

A najpravdepodobnejšie za to nikto nebude braný na zodpovednosť.

Obrázok blogu
Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 764x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu