reklama

Hviezdne vojny a atómová zima.

Kto si pamätá vyvrcholenie studenej vojny v osemdesiatych rokoch, nebude mu neznámy pojem Strategická obranná iniciatíva (SDI). Bol to program, ktorým americká vláda chcela získať trvalú prevahu nad ZSSR vyzbrojením vesmíru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Koncom osemdesiatych rokov vedúci pracovníci tabakového priemyslu dospeli k záveru, že Frederick Seitz (https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/510680/fajcenie-skodi-zdraviu.html )je pre ich potreby príliš starý, možno aj senilný. On si ale už našiel iných spojencov a v polovici osemdesiatych rokov aj nové poslanie - potlačenie komunizmu. Spojil sa s niekoľkými fyzikmi, veteránmi studenej vojny, pri obrane Reaganovho programu SDI. Ideológiu zdieľali s vplyvnými think tankami z oblasti zahraničnej politiky. Patrili tam napríklad Hoover Institution, Hudson Institute a Heritage Foundation. Tieto organizácie a ich spojenci v Kongrese útočili na snahy o uvoľnenie napätia medzi Východom a Západom. Podarilo sa im zničiť myšlienku mierovej koexistencie a položiť základ pre značný nárast zbrojenia počas Reaganovej éry. Použili osvedčenú taktiku cigaretových firiem: spochybňovali oficiálne analýzy a odhady pripravené CIA a vytvorili alternatívne fakty, ktoré väčšinou faktami neboli. Používali veľkorysé kampane v masmédiách s požiadavkou na poskytnutie rovnakého priestoru na ich názory. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kampaň začal koncom sedemdesiatych rokov otec vodíkovej bomby Edward Teller spolu s Robertom Jastrowom, zakladateľom Goddard Institute for Space Studies. Obhajovali koncept SDI založený na vedeckej schopnosti USA vybudovať efektívny obranný systém proti prichádzajúcim sovietskym raketám a trvali na tom, že pokiaľ by vypukla vojna, USA by ju mohli vyhrať. Nesúhlasili s nimi známy astronóm Carl Sagan a ďalší jeho kolegovia, ktorí zastávali názor, že akákoľvek výmena jadrových úderov by mohla Zem uviesť do stavu takzvanej nukleárnej zimy a tak zdevastovať celú planétu. Pokiaľ je to pravda, tak jadrovú vojnu nemožno vyhrať. SDI lobby sa rozhodla zaútočiť na posla, najprv útokom na samotného Carla Sagana, neskôr na vedu ako takú. Opäť to urobili podobne ako tabakový priemysel. Na presadzovanie svojich názorov vytvorili "George C. Marshall Institute", ktorého zakladajúcim predsedom správnej rady bol Frederick Seitz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1972 bola medzi USA a ZSSR podpísaná zmluva o obmedzení strategických jadrových zbraní SALT 1. Nespôsobila príliš veľa radosti oponentom odzbrojovania, ktorí v roku 1976 presvedčili nového riaditeľa CIA, George H.W. Busha aby podporil nezávislé vyhodnotenie sovietskych možností a úmyslov. Patrila k nim značná časť poradného zboru prezidenta USA pre zahraničnú rozviedku, vrátane Edwarda Tellera.

CIA publikuje Národné spravodajské odhady, ktorých úlohou je odhadnúť hrozby USA. V roku 1970 existovalo v USA okrem CIA ešte ďalších asi jedenásť špionážnych agentúr. (Dnes ich je 17 - https://www.latimes.com/nation/la-na-17-intelligence-agencies-20170112-story.html ). Odhady boli vypracované spoločne, pričom rôzne agentúry prispievali vstupmi a hodnotili ich pred publikovaním. Akékoľvek rozpory medzi agentúrami boli uvedené v poznámkach pod čiarou. Tellerovi sa nepáčilo to, čo sa dozvedel v Odhadoch sovietskych možností v roku 1975. CIA v nich prišla k záveru, že sovietske medzikontinentálne rakety neboli príliš presné, že masívny sovietsky protivzdušný obranný systém by poskytol nedostatočnú obranu proti nízko letiacim americkým bombardérom, že Sovieti nedokážu presne lokalizovať americké ponorky. Teller tomu neveril. Túžba po nezávislom overení sa mu splnila, keď došlo k verejnej roztržke medzi CIA a Obrannou výzvednou agentúrou ohľadne podielu hrubého domáceho produktu ZSSR, ktorý je určený na pokrytie nákladov na zbrojenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V júni riaditeľ CIA George Bush odsúhlasil vytvorenie troch nezávislých hodnotiacich skupín z ktorých každá mala preveriť iný aspekt sovietskej hrozby. Členovia týchto skupín boli známi pod názvom "Team B". Teoreticky mali poskytnúť objektívne preverenie Odhadov, ich zloženie však naznačovalo niečo iné. Tvorili ich takmer výlučne typickí "jastrabi" americkej zahraničnej politiky, ktorí od začiatku verili, že CIA hlboko podceňuje sovietsku hrozbu. 

V každej jednej oblasti ju stavali do maximálne alarmujúceho svetla, pričom pre svoje tvrdenia nemali takmer žiadny základ. Uviedli minimum dôkazov, a keď pre svoje tvrdenia nenašli žiadne, našli spôsob ako ich vyrobiť. Keď napríklad našli dôkaz o tom, že ZSSR vynaložil značné prostriedky na neakustické prostriedky odhaľovania ponoriek, no nenašli žiadne dôkazy o tom, že takéto prostriedky vôbec boli uvedené do prevádzky, nedošli k záveru, že tak isto ako podobné vyvíjané v USA jednoducho nefungovali. Naopak, tvrdili, že fungovali, boli uvedené do prevádzky, no Sovietom sa podarilo dokonale ich utajiť. Takúto logiku výstižne charakterizoval C.S.Lewis: "Absolútny nedostatok dôkazov je prezentovaný ako dôkaz; neprítomnosť dymu nesvedčí o neprítomnosti ohňa, ale o tom, že oheň je starostlivo ukrytý."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Team B nemeškal s možnosťou presadzovať ďalšie americké úsilie v oblasti obrany pred balistickými raketami. Pochopili silu jazykového prejavu: môžete spochybniť tvrdenia vášho oponenta trvaním na tom, že sú neisté, súčasne prezentovať tvrdenia vlastné, akoby neisté neboli.

Jadrom SDI bolo rozmiestniť vo vesmíre zbrane, ktoré by mohli zničiť prichádzajúce jadrové rakety, vytvoriť takzvaný protijadrový štít. 

Obrázok blogu

Iniciatíva bola súčasne odpoveďou na aktivity hnutia za zmrazenie jadrových zbraní. Koncom roka 1981 v štyridsiatich troch štátoch USA bojovalo dvadsať tisíc aktivistov tohto hnutia. Reaganovou odpoveďou bola SDI, aj napriek tomu, že ju mnohí z jeho poradcov neodporúčali, hlavne kvôli tomu, že pochybovali o jej technickej uskutočniteľnosti a že by to zvýšilo riziko jadrovej vojny. V máji 1986 6.500 vedcov podpísalo záväzné prehlásenie, že nebudú žiadať, ani neprijmú žiadne fondy z programu SDI. 

Team B prestrelil odhady sovietskych možností a značne preháňal s určitosťou svojich tvrdení. Jeho alarmujúce argumenty však dosiahli požadovaný efekt, poskytnúc "dôkazy" toho, že USA potrebujú konať a to rýchlo. Dokázal aj to, že môžete dostať čo chcete, ak argumentujete s dostatočným presvedčením, aj keď fakty nie sú na vašej strane. 

SDI a jej nástupca Ballistic Missile Defense Organization boli kongresom USA odsúhlasené za cenu viac než 60 miliárd dolárov.

SDI bola oficiálne ukončená v roku 1993. MBDO bola v roku 2002 premenovaná na Missile Defense Agency, ktorá funguje dodnes a jej úlohou je vývoj obranných systémov pred útokmi balistických rakiet.

V roku 1995 CIA sponzorovala sériu diskusií, ktoré odhalili skutočnosť, že sovietske vedenie v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch verilo, že jadrová vojna by bola katastrofou a že je treba za každú cenu zabrániť použitiu jadrových zbraní. https://nsarchive2.gwu.edu/nukevault/ebb285/index.htm

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/511101/ked-prsi-kyselina.html

Použité informácie: Oreskes - Conway: Merchants of Doubt. 

 Internet. 

Pre zábavu: https://www.csfd.cz/film/19476-valky-pentagonu/prehled/ 

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 764x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu