Deň predtým.

Autor: Anton Kovalčík | 16.11.2019 o 9:01 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  269x

Hlavný hrdina predpovedal a jeho kolegovia objavili náhle ochladenie vody v severnom Atlantiku. Potom takmer všetci takmer okamžite zmrzli. Dobrý chalan nakoniec získal kočku, čo sa často nestáva.

 Ako asi každý film Rolanda Emmericha super efektový film, no vedci ho rozniesli na kopytách. Reč je samozrejme o filme "Deň potom":

Niekto si povie: "Taká kravina! Vedecký nezmysel!" Možno.

Ale so zrnom pravdy v jadre.

Poznáme to pod názvom "Golfský prúd", no v skutočnosti je to len malá časť toho, čo sa označuje ako Atlantický Poludníkový Vratný Obeh (Atlantic Meridional Overturning Circulation - AMOC), niekedy ako termohalinný výmenník. Vyberte si, čo sa vám viac pozdáva...

Je to obrovský prúd, ktorý z juhu, z karibskej oblasti privádza do severného Atlantiku teplú vodu, ktorá ohrieva celú priľahlú oblasť. Voda je tu pomerne slaná, čiastočne aj preto, že sa mieša s veľmi slanou vodou ktorá sem cez Gibraltársku úžinu priteká zo Stredozemného mora. Kombinácia vysokého obsahu soli a ochladenia v severnej časti spôsobuje, že voda sa stáva dostatočne hustou aby klesla ku dnu oceánu. Na jej miesto sa z juhu dostáva opäť teplá voda. Studená  a hustá voda začína svoju cestu v hĺbke smerom na juh. Celý proces sa bez prestávky opakuje. Teda až na ten film. Tam sa zastavil.

Táto oceánska cirkulácia môže byť zastavená pridaním dostatočného množstva sladkej, teda ľahkej vody. Napríklad z roztopených ľadovcov. Povrchová voda je potom zriedená a nemá dostatočnú hustotu, aby klesla ku dnu. Niečo také sa naposledy stalo pred asi 12.000 rokmi v období, ktoré sa nazýva Mladší Dryas, keď sa pretrhla ľadová hrádza zadržiavajúca vodu z ustupujúcich severoamerických ľadovcov a do severného Atlantiku sa dostalo obrovské množstvo vody z ľadovcového jazera Agassiz.

article_photo

Ak by dnes malo dôjsť k zastaveniu prúdenia, ochladenie by bolo iba o niekoľko stupňov a  proces by trval desaťročia, možno storočia. Možno by sa čiastočne kompenzovalo oteplenie nad Európu, možno by sa vo veľkej časti Európy ochladilo natoľko, že by bol problém s pestovaním obilia. V každom prípade Atlantický aj Arktický ľadovec sa topí náramne rýchlo. 

V roku 2015 bolo v severnom Atlantiku objavené miesto s výnimočne studenou vodou. Vedci zatiaľ diskutujú o tom, kde sa tam vzalo.

Správa IPCC v roku 2007 konštatovala, že je veľmi nepravdepodobné, aby došlo k významnému narušeniu fungovania AMOC v priebehu 21. storočia."

p.s.: ak by niekto namietal, že ochladenie, ktoré by zastavenie prúdenia prinieslo, sa vyrovná s oteplením v dôsledku skleníkového efektu, takže sa vlastne nič nedeje, musím upozorniť, že by to bolo možné iba v prípade, ak by ochladenie a oteplenie prebiehali presne v rovnakom čase a v rovnakej miere, čo má pravdepodobnosť takmer nula.

Pokračovanie https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/520120/klimaticke-intermezzo.html

 

 

Použité informácie: Mark Lynas - Six Degrees,

                                James Hansen - Storms of my Grandchildren.

                                 https://www.washingtonpost.com/news/energy-environment/wp/2015/09/30/everything-you-need-to-know-about-the-cold-blob-in-the-north-atlantic-ocean/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?