Klíma - čo s ňou? Alarmista či salámista?

Autor: Anton Kovalčík | 13.11.2019 o 7:57 | (upravené 24.1.2021 o 14:28) Karma článku: 1,09 | Prečítané:  311x

Väčšina ľudí, ktorí viac či menej razantne popierajú človekom spôsobené klimatické zmeny je vydesená z toho, že ak by ich uznali, museli by radikálne zmeniť svoje zvyky.

Zmeniť dlhodobo zaužívaný spôsob života, vyjsť z vychodených koľají, zrieknuť sa časti pohodlia, či luxusu naozaj môže byť desivé. No nemusí. Niekedy stačia malé postupné zmeny. Pokiaľ nechceme mať prístup v štýle po nás potopa, zastávať filozofiu "mámnahákizmu", musíme sa zmeniť. Malá zmena teraz, alebo radikálna neskôr. Aj teória vývinu druhov hovorí o tom, že neprežili tie, ktoré sa nedokázali prispôsobiť zmeneným podmienkam. 

"Princípom je vybudovať si hodnoty, ktoré sú zadarmo a sú to ľudské hodnoty. Potrebujeme morálnu predstavivosť, ktorá nás núti vyjsť z ulity zaužívaného spôsobu myslenia a prístupu k životu. Čo znamená úspech? To, čo nám tvrdí spoločnosť, alebo morálna hodnota toho, čo chceme my ako indivíduá, ako ľudské bytosti? To, čo chceme pre svet a pre samých seba?"

Na úrovni komunít, dedín, či rôznych kampusov sú navrhnuté možnosti takzvaných inteligentných rozvodných mikro sietí, ktoré budú produkovať vlastnú energiu (napríklad solárnu), kontrolný systém ju bude distribuovať podľa potreby jednotlivých účastníkov, prebytok uskladňovať, alebo na základe zmluvy predávať verejnej energetickej rozvodnej sieti.

Schéma fungovania inteligentnej rozvodne mikrosiete.Schéma fungovania inteligentnej rozvodne mikrosiete.

Čo môžu urobiť jednotlivci?

- ušetriť peniaze aj zemskú atmosféru vypínaním spotrebičov, ktoré vysávajú enegiu, aj keď im svieti len jedno malé, zvyčajne červené, svetielko v stave "stand-by". Neverili by ste, koľko elektriny to zožerie v priebehu roka. Vymeniť klasické žiarovky za LED, alebo iné, úsporné, ktorých cena už dnes rapídne klesá. Vypínať radiátor v miestnosti, kde sa nikto nezdržiava. izolovať škáry okolo okien či dverí a zabrániť tak úniku tepla,... Existuje nepreberné množstvo možností.

- šetriť vodu. Pri umývaní zubov, kúpaní sa, či sprchovaní, upratovaní, umývaní auta, či čohokoľvek iného. Prinesie to ďalšie peniaze do vrecka. 

- používať oblečenie dlhšie, kupovať trvanlivejšie kúsky do šatníka. Niektorým kúskom možno s trochou šikovnosti vdýchnuť nový život, ak na to človek nemá vlohy (napríklad ja) nechcené veci odniesť charite. 

- ak človek ozaj nemusí, necestovať autom, ale ísť bicyklom, či na kratšie vzdialenosti peši. Okrem iného je to aj zdravšie. Ak autom, tak sa snažiť o zdieľanie, voziť napríklad kolegov do práce, striedať sa pri tom. 

- znížiť spotrebu papiera. Čmárať poznámky možno aj na zadnú stranu popísaného papiera.

- jesť viac zeleniny, menej mäsa. Vyskúšal som, dá sa v pohode. Telo človeka v princípe nepotrebuje mäso, ale proteíny a dnes už možno kúpiť vydarené a chutné náhrady mäsa a mäsových produktov vyrobených z rastlinných proteínov. Poľnohospodári vedia, že na výrobu rovnakej energetickej a výživovej hodnoty pre človeka je potrebné oveľa viac plochy a iných prostriedkov v prípade mäsa, než v prípade rastlinných produktov. Netreba byť hneď vegetariánom, či nebodaj vegánom. No rastlinná strava je okrem toho aj zdravšia. Opýtajte sa kardiológov a gastroenterológov.

Šunka, či skôr šunková saláma bez mäsa. Chutí dobre.Šunka, či skôr šunková saláma bez mäsa. Chutí dobre.

Keď človek je, nemal by nič nechávať na tanieri, nič nevyhadzovať. Veď si za to zaplatil.

- Radikálne znížiť spotrebu plastov. Recyklovať, nenakupovať ovocie a zeleninu v plastových sáčkoch, nosiť si vlastné, opakovane použiteľné. Dajú sa urobiť zo zvyškov starého oblečenia, alebo kúpiť takéto: 

- aj kvôli šetreniu tvrdo zarobených peniažkov, si treba dobre rozmyslieť čo nakupujeme, či danú vec ozaj potrebujeme, alebo bude o nejakú chvíľu ležať niekde v pivnici. Nepodliehať reklame v štýle  "Toto musíte mať." Kupovať veci ekologicky priateľské, biopotraviny (nie vždy sú oveľa drahšie, než obyčajné), uvážiť či nakupovať výrobky, ktoré obsahujú palmový olej, výrobky od firiem, ktoré sú aktívne v ochrane životného prostredia, atakďalej, atakďalej. More možností.

- sadiť stromy, kvety doma i vonku, miesto trávnikov lúky.

- nie je nič lepšie pre vytvorenie a rozvoj komunity, než spoločné upratovanie verejných priestorov v meste, v okolitej, či vzdialenej prírode, alebo len okolo bytovky. A potom si dať jedno chladené, či guľáš párty. https://pado.blog.sme.sk/c/516835/makaci-cistia-liptovsku-maru.html

- diskutovať s ostatnými, povzbudzovať ich. Ak treba, tak aj protestovať.

Prečo toto všetko? Okrem iného aj pre:

Dopady klimatických zmien na zdravie človeka.Dopady klimatických zmien na zdravie človeka.

p.s.: Jedným z najčistejších miest na svete, so špičkovou kvalitou života je Singapur. Toto je jeho akčný klimatický plán: 

 

Ešte malý bonus nabudúce: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/516771/den-predtym.html?ref=tit

 

Použité informácie: 12 Small Acts To Save Our World - WWF.

                                Internet.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zurian ostáva na čele NAKA aj po výpovedi exnámestníka SIS o vynášaní informácií

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

Dobré ráno

Dobré ráno: Minister Krajčí nakúpil milióny zlých testov

Pôvodne to mali byť sady, s ktorými si každý doma spraví samotest.


Už ste čítali?