reklama

(Ne)udržateľný rast I.

Vždy, keď sa stočia reči na ekonomiku, spomínajú sa hlavne peniaze - ceny, mzdy, úroky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Akokoľvek sú dôležité, ešte dôležitejšou je energia. Žiadna energia = žiadna ekonomika.

Masívny ekonomický rozvoj v celosvetovom meradle bol v posledných dvoch storočiach možný vďaka využívaniu lacnej, vždy dostupnej energie z fosílnych palív, hlavne ropy a uhlia. Ekonomický rast vyžaduje nie iba energiu vo všeobecnom zmysle, no takú, ktorá je koncentrovaná a ovládateľná, pomocou ktorej môžeme vykonávať užitočnú prácu. Z tohto hľadiska je priam ideálnym zdrojom ropa. Stala sa základom svetového dopravného systému, základom svetového obchodu. Ak by prestala tiecť z útrob Zeme, svetový obchod tak, ako ho poznáme by sa zastavil. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2010 vydala Medzinárodná agentúra pre energiu svoj Svetový energetický výhľad v ktorom vyhlásila, že celosvetová ročná produkcia ropy pravdepodobne nikdy neprekoná úroveň z roku 2006. Mala pravdu?

Svetová produkcia ropy a jej možný vývoj.
Svetová produkcia ropy a jej možný vývoj. 

Vznikol kontroverzný pojem "Peak Oil" (preložiteľný asi ako ropné maximum, alebo ropný vrchol). Často sa vysvetľuje ako bod, kedy vyťažíme celú ropu. V skutočnosti tento pojem ale označuje obdobie, keď produkcia dosiahne maximum predtým ako začne nevyhnutný pokles. V princípe ani nemôže nastať stav, že by sme vyťažili každú jej kvapku. V určitom bode však náklady prerastú výnosy, jej ťažba sa stane ekonomicky nevýnosnou a zastaví sa. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý jeden ropný vrt má obmedzenú dobu životnosti. Nakoniec sa dostane do bodu, keď miera produkcie drasticky klesá a náklady na ťažbu prevyšujú hodnotu vyťaženej ropy. Keď sa to stane, vrt je uzatvorený, napríklad betónom a zariadenie sa presunie na iné miesto. Podobne je to s ťažobnými poľami. Po objavení nového sa urobí niekoľko skúšobných vrtov, aby sa určila veľkosť ložiska a geologické podmienky. Odborníci potom navrhnú optimálne miesto umiestnenia ťažobného vrtu a začne sa čerpať. Produkcia ropného poľa rastie s množstvom veží, ktoré sú na ňom. Keď poklesne produkcia na starších vrtoch, urobia sa nové, aby nahradili pokles. Keď sa nakoniec použijú všetky možné miesta a produkcia so všetkých vrtov klesá, nie je viac možné nahradiť klesajúcu mieru výnosu. Grafický priebeh výnosov pripomína klasickú Gaussovú krivku. Kedy krivka dosiahne vrchol v celosvetovom meradle, je otázne a ťažké určiť, existovali predpoklady, že to bude okolo roku 2005, nové náleziská menej dostupné, či s menej kvalitnou surovinou (o nich neskôr), dočasne nahradili pokles, no stále ostáva niekoľko problémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Často sa zamieňajú pojmy rezervy a zdroje. Prvé sa definuje ako časť celkovej zásoby hydrokarbónov, ktorá je vyťažiteľná pri realistických trhových cenách a so súčasnou technológiou. To druhé sú celkové zásoby. Diskusia okolo Peak Oil je o miere zásobovania, nie o veľkosti zdrojov, či rezerv. V posledných rokoch naftový priemysel objavil jeden barel novej ropy na štyri až päť spotrebovaných.

Objavy nových zásob ropy v minulosti.
Objavy nových zásob ropy v minulosti. 

V marci 2012 tím Davida Kinga z Oxford University uverejnil v časopise Energy Policy peer-reviewed článok, ktorý uzavrel konštatovaním, že ropný priemysel nadsadil svetové zásoby ropy asi o tretinu. S tým ako sa spotrebovávajú zásoby konvenčnej ropy, nahradzujú sa menej kvalitnými, či bitúmenovými, ktoré sa budú ťažiť pomalšie, s väčšími nákladmi a s väčším environmentálnym rizikom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémom tiež môže byť definícia pojmu ropa. Často sa do štatistík zahŕňajú zisky v rafinérii, ku ktorým dochádza tým, že počas rafinovania ropy vznikajú ľahšie, menej husté produkty než ropa, s výsledným objemom väčším než použitá surovina. Medzinárodná agentúra pre energiu zahŕňa do pojmu "ropa" aj tekutý zemný plyn, čo je väčšinou propán a bután, ktoré sa skvapalňujú jednoduchšie, než metán. Existuje tiež ľahká a veľmi ľahká ropa, ktorá je veľmi nestála a problematická pri spracovaní. 

V rokoch 1998-2005 ropný priemysel investoval 1,5 bilióna dolárov, čo prinieslo pridanú ťažbu 8,6 milióna barelov denne. V rokoch 2005-2013 investovali 4 bilióny dolárov, čo prinieslo 3 milióny barelov denne navyše. Z tých 4 biliónov bolo 350 miliárd do nekonvenčných typov, ktoré sú zodpovedné za celý zvýšený výnos. Ročné náklady na prieskum a vŕtanie ropy každoročne narastajú o približne 11%. Rapídne sa znižuje výnosovosť vrtov. Tak ako záhradkár najprv oberie ľahko prístupné ovocie, až potom vylezie do koruny a oberá to ťažko dosiahnuteľné, tak aj ropný priemysel, kvôli zníženej výnosovosti vrtov, prechádza od tých najvýnosnejších, takmer vyčerpaných, k tým menej výnosným. V ťažších podmienkach, s väčšími komplikáciami.

Kapitálové náklady a produkcia ropy EXXON.
Kapitálové náklady a produkcia ropy EXXON. 
Ťažba ropy v arktickej oblasti.
Ťažba ropy v arktickej oblasti. 

Pokračovanie nabudúce (Ne)udržateľný rast II. - Anton Kovalčík - (blog.sme.sk)

Použité informácie: https://www.youtube.com/watch?v=OIAFRzaHnb4

 Richard Heinberg - Snake Oil

 Richard Heinberg - The End of Growth.

 Michael T. Klare - The Race for What´ s Left.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  506
  •  | 
  • Páči sa:  1 763x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu