Obludný cynizmus, alebo "Drahý cynický oblud,

Autor: Anton Kovalčík | 6.4.2020 o 18:10 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1377x

šašovia, klauni, či iní umelci každého druhu sa odjakživa vysmievali z ľudskej hlúposti. Ideálne bolo, ak sa na tom ich publikum mohlo zasmiať.

Ak to však bolo tupé, primitívne a vulgárne, bolo to skôr na zaplakanie, aj keď aj humor štvrtej cenovej skupiny, spolu s lacným chlastom, si vždy nájde svoju klientelu. 

Ak politik tresne totálnu hlúposť, vždy je to totálna hlúposť, aj keď je jeho príbuzným finančný magnát, či najpopulárnejší kňaz v tejto aj susednej krajine ( ktorý by sa tiež ako ten príslovečný šuster radšej mal držať kopyta). Keďže moc a vplyv vyslovenej hlúposti sú úmerné postaveniu jej pôvodcu, úmerne hlasným by malo byť aj jej označenie. 

Je len mierou civilizovanosti, či kultúrnosti, alebo poznania hraníc vkusu ako takého pôvodcu označíme; tiež to môže dosť napovedať o našom vlastnom charaktere. Ja osobne som presvedčený, že je treba upozorniť na každú hlúpu myšlienku, či skutok s potenciálom škodiť, nie odsúdiť či uraziť ich pôvodcu. 

Malo by v nás pritom zostať aspoň toľko slušnosti, aby sme do toho nezaplietli aj "jeho spolok", ktorého ideály a hodnoty vyznávajú milióny ľudí pod Tatrami, či inými svetovými kopcami. Nie všetci ich aj uplatňujú v praxi a rozhodne sú medzi nimi aj hlupáci a bastardi, tak ako v každom inom spolku, či spoločenstve. 

Urážanie, či zosmiešňovanie najhlbších vnútorných citov a hodnôt slušných a dobrých ľudí potom už nemá nič spoločné s odsudzovaním hlúpostí, ktoré ich členovia z času na čas napáchajú.

Hlavne nie v predvečer ich najväčšieho sviatku. Je to hlúpe a primitívne. Aj keď to vynáša. 

Vôbec pritom nezáleží, že nenávidíme základný princíp, ktorý má väčšina z nich zarytý hlboko v srdci, pričom vôbec neveríme v jeho existenciu.

Drahý oblud, hlboko sa ma dotklo a urazilo tvoje zosmiešňovanie mojej viery. Aj keď s tým nič neurobím. Zrejme ani ty nie. 

Pax tecum.

Tvoj nefanúšik."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Kiná a divadlá sa otvoria aj v nedeľu, športoviská si musia počkať do budúcej stredy

Slováci budú môcť od stredy vycestovať do ôsmich krajín až na dva dni bez povinnej karantény po návrate.

Komentár Zuzany Kepplovej

Konšpirujúci premiér nie je zmena, na ktorú sme čakali

Kto nie je s vami, nemusí byť v službách temných síl.


Už ste čítali?