reklama

Španielka 2.

Prečo má vôbec Španielska chrípka názov Španielska, keď tam nevznikla, ani nemala najhoršie dopady?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jej pomenovanie minulo svoj cieľ podobne ako prasacia chrípka, ktorá nie je prenášaná ošípanými, ale ľuďmi. Vírus Ebola je nazvaný podľa rieky v strednej Afrike, no v roku 2014 spôsobil epidémiu v západnej Afrike. Vírus Zika, ktorý má meno podľa lesa v Ugande, kde bol v roku 1947 izolovaný, sa v roku 2017 stal hrozbou v Amerike. 

Po rôznych problémoch, ktoré tieto a podobné názvy priniesli, sa v roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozhodla vydať pokyny, podľa ktorých by sa názvy chorôb nemali vzťahovať k špecifickým miestam, ľuďom, zvieratám, či jedlu. Nemali by tiež zahŕňať označenie, ktoré vzbudzuje strach ( napríklad smrteľný, neznámy), miesto toho by sa mali používať generické popisy symptómov ako "respiračná choroba", kombinované s viac špecifickými označeniami (pobrežný, postihujúci mládež) a meno činiteľa, ktorý nemoc spôsobuje. Pre označenie rôznych variantov nemocí s podobným, či totožným základným označením sa majú používať čísla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1918 tieto pokyny, ani žiadne iné neexistovali. Keď vypukla epidémia chrípky, stalo sa tak prakticky simultánne na celom svete. Svet bol vo vojne a mnohé vlády mali záujem hodiť vinu za devastujúcu chorobu na krk iným krajinám. Za takýchto okolností vzniklo veľa rôznych označení. Keď v máji prišla chrípka do Španielska, vystrájala v Amerike už viac než dva mesiace a niekoľko týždňov si brala svoje obete vo Francúzsku. Španielsko bolo vo vojne neutrálne a jeho tlač nebola cenzurovaná, preto poctivo informovala o tom, čo sa v krajine dialo. Správy o tom sa dostali za hranice a v júni už Parížania, nemajúc informácie o skaze, ktorú chrípka zapríčiňovala v zákopoch Flámska a Champagne, vedeli o tom, že v priebehu troch dní ochoreli dve tretiny obyvateľov Madridu. Netušili, že chrípka existovala v ich krajine skôr, než v Španielsku, chorobu nazvali "Španielska chrípka." Pripojili sa k nim aj Briti a Američania, ich vlády samozrejme ani najmenej nenamietali. V Senegale to bola chrípka Brazílska, v Brazílii Nemecká, v Poľsku Boľševická, v Perzii Britská, v Japonsku Sumo chrípka. Ako čas plynul vyšlo najavo, že nie je veľa miestnych epidémií ale jedna celosvetová, bolo nutné dohodnúť sa na jednotnom pomenovaní. Nakoniec sa ujal názov, ktorý používali víťazné mocnosti Prvej svetovej vojny. Pandémia sa stala známou pod menom Španielska chrípka - ispanka, spaniolka, espanhola, la grippe espagnole,...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Už v roku 1918 vojenskí aj civilní medici pochybovali o tom, že vojenská základňa Camp Funston v Kansase bola miestom vzniku epidémie. Hlavne Američania nedokázali pripustiť, že nie sú iba jej obeťami, ale zdrojom. Vznikli alternatívne teórie a hneď na začiatku, ešte v roku 1918, začali poukazovať na "chorého muža Ázie" - na Čínu s jej katastrofálnou situáciou v oblasti verejného zdravotníctva. Už na prelome rokov 1917 a 1918 bola v provincii Shansi hlásená epidémia smrteľnej pľúcnej choroby. Nebolo však možné preukázať, či sa jednalo o chrípku alebo niečo iné, nebolo ani príliš veľa obetí. Okrem toho sa dalo ťažko predpokladať, že z regiónu, ktorý bol zemepisne pomerne značne izolovaný od zvyšku krajiny, mohla nákaza putovať do celého sveta. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čínska teória vzniku pandémie Španielskej chrípky bola dlho osamotená, no v priebehu posledných sto rokov boli navrhnuté dve ďalšie konkurenčné teórie. Jedna z nich predpokladá, že ku vzniku mohlo prísť v okolí mesta Étaples vo Francúzsku, kde bol vybudovaný obrovský vojenský tábor s rozlohou niekoľkých desiatok štvorcových kilometrov, na ktorom sa tesnilo okolo sto tisíc vojakov zo všetkých končín Britského impéria, Francúzskej Indočíny, tábor nemeckých zajatcov, strelnica, sklady munície. Priliehali k nemu ďalšie tábory, svojho času najväčšie nemocničné zariadenie na svete s kapacitou 23.000 postelí. V širšom okolí sa mohlo súčasne pohybovať okolo dvoch miliónov ľudí. V decembri 1916 tam vypukla epidémia choroby, ktorá mala podobné príznaky ako chrípka. Problémom tejto teórie je to, že nie sú záznamy o tom, že by to postihlo aj civilné obyvateľstvo. Vysvetlenie je možno v tom, že v záujem ochrany súkromia osôb sa vo vtedajšom Francúzsku záznamy o príčine smrti uchovávali osobitne od oznámenia o úmrtí. Takže aj keď boli nejaké podobné úmrtia medzi civilným obyvateľstvom, nezachovali sa o tom žiadne záznamy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Treťou teóriou ostáva možnosť pôvodu pandémie v americkom štáte Kansas, okres Haskell, ktorý bol jedným z najchudobnejších v štáte. V januári 1918 mnohí jeho obyvatelia ochoreli, niektorí dostali zápal pľúc a zomreli. Epidémia ustúpila v polovici marca, ale v tom čas už bola ošetrovňa v Camp Funston preplnená chorými vojakmi. Takže je celkom možné, že mladý regrút, ktorý v okrese Haskell nepoznal nič iné, len drinu na farme pri chove ošípaných, sliepok a pestovaní kukurice, nevedomky priniesol vírus do stredu americkej vojnovej mašinérie, ktorá ho potom vyviezla do celého sveta.

Jediné, čo sa dnes dá s určitosťou povedať je, že Španielska chrípka nemá svoj pôvod v Španielsku.

Pokračovanie: https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/534610/spanielka-3.html

Zdroje informácií: Laura Spinner - Pale Rider.

 Internet.

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  505
  •  | 
  • Páči sa:  1 739x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu