reklama

Back in U.S.S.R.

Nie, nebude to článok o slávnej piesni skupiny The Beatles, ale taký malý výlet do dejín ruskej informačnej vojny, či lepšie povedané vojen.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Felix Dzeržinskij.
Felix Dzeržinskij. 

Špionáž, propaganda a dezinformácie boli vlastné sovietskemu systému už od jeho prvopočiatkov. Čeka, ktorú Lenin ustanovil hneď po októbrovej revolúcii vznikla na ochranu nového režimu pred kontrarevolúciou. V jadre jej činnosti boli sledovanie a zber informácií. Felix Dzeržinskij, obávaný ideológ narodený v Bielorusku, ktorého Lenin ustanovil ako jej prvého najvyššieho predstaviteľa, veľmi skoro vytvoril oddané oddelenie dezinformácií. NKVD, ktoré Čeku v neskoršom priebehu nahradilo využívalo klamstvá, výmysly a očierňovanie, aby pomohlo Stalinovi zbaviť sa ideologických protivníkov vnútri strany aj štátu. K väčšej dokonalosti túto činnosť priviedla KGB, ktorá ohromné množstvo času, energie a úsilia venovala zberu, produkovaniu a rozširovaniu propagandy a dezinformácií. Úloha dezinformácií v jej činnosti bola taká dôležitá, že keď v roku 1958 bolo v rámci KGB v Moskve založené "Oddelenie Aktívnych Opatrení", dezinformácie boli jednou z jeho hlavných zodpovedností. Následne boli zriadené podobné oddelenia vo všetkých krajinách východnej Európy, vrátane ČSSR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dôsledku obrovského množstva zdrojov a pozornosti, ktoré sa im venovali, sa sovietske informačné služby stali veľmi zručnými. Hlavnou zásadou ich činnosti bol princíp, že aby dezinformácia zafungovala, musí mať aspoň nejakú oporu v skutočnosti alebo zhodovať sa so široko prijímaným presvedčením. Mala by zapadnúť do prevládajúceho názorového spektra cieľovej populácie, hrať na ľudské predsudky a živiť prirodzenú nedôveru. Aby sa jej dalo veriť musí vyzerať, že pochádza z dôveryhodného zdroja - podľa možnosti v určitej vzdialenosti od miesta jej skutočného pôvodu. Aby dosiahla požadovaný účinok, musí sa čo najviac rozšíriť a čo najčastejšie opakovať. Opakovanie nakoniec povedie k jej vstrebaniu sa do myslí ľudí a k získaniu presvedčenia o jej pravdivosti. Vrcholom úspechu potom bolo ak niekto začal veriť tomu čomu chceli, aby veril no myslel si, že na to prišiel sám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oslabenie nepriateľa potom znamenalo identifikovanie a využitie zraniteľnosti ich systémov, otváranie a jatrenie existujúcich rán v politickej oblasti a v sociálnych konfliktoch, zvýrazňovanie pokrytectva a zdôrazňovanie rozporov medzi stranami. Znamenalo to byť oportunistickým, využívať politické krízy a jednorazové udalosti, ako napríklad voľby a referendá a súčasne podporovať rozkladné osobnosti a extrémistické skupiny. Celá propaganda mala pracovať na dosiahnutí dlhodobého cieľa, ktorým bolo podkopanie legitimity vlády protivníka a integrity jeho politického systému.

Bolo to a malo to byť vedenie vojny inými prostriedkami. Vedenie psychologickej vojny presne ako podľa významnej štúdie Jacquesa Ellula o propagande z roku 1962:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Propagandista tu má do činenia so zahraničným protivníkom, ktorého morálku sa snaží zničiť psychologickými prostriedkami tak, že oponent začne pochybovať o hodnote svojich vlastných presvedčení a činov."

Vo februári 1946 zaslal americký diplomat George Kennan z veľvyslanectva v Moskve do Washingtonu telegram, v ktorom uviedol: "Budú učinené snahy narušiť v takých krajinách sebadôveru, paralyzovať opatrenia národnej obrany, zvýšiť nepokoje v priemysle a sociálnej oblasti, stimulovať akékoľvek formy nejednoty." Telegram bol zaslaný ako odpoveď na otázku amerického ministerstva financií prečo ZSSR nechce vstúpiť do Svetovej Banky a Medzinárodného Menového Fondu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1947 ho Kennan zverejnil v časopise "Foreign Affairs" pod pseudonymom "Mr. X", preto je známy aj pod názvom "X Article".

Po roku 2016 bolo Rusko obvinené nielen z heknutia takmer 20.000 emailov americkej Demokratickej strany, okrem emailov šéfa volebnej kampane Hillary Clintonovej Johna Podestu, no aj z heknutia politických strán, politikov a vlád v celej Európe. Dve ruské skupiny, známe na Západe pod označením APT 28 a APT 29 (Advanced Persisted Threat), boli obvinené nielen z heknutia Demokratickej strany, ale aj politických subjektov v Nemecku, Nórsku, Francúzsku a Dánsku. Podľa všetkého APT 28 v roku 2018 heklo Angelu Merkelovú a pätnásť jej kolegov z Bundestagu, V tom istom aj nasledujúcom roku pravdepodobne hekli Ministerstvo obrany a Ministerstvo zahraničných vecí Dánska. Začiatkom roka 2017 nórska kontrarozviedka obvinila APT 29 z heknutia ich Ministerstva zahraničných vecí, Informačnej služby a Nórskej Strany Práce. V máji 2017, tesne pred otvorením volebných miestností vo Francúzsku tím kampane Emanuela Macrona oznámil, že sa stali obeťami masívneho a koordinovaného heku. Počítačovo-bezpečnostná firma Flashpoint z útoku obvinila APT 28.

Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania zverejnených v roku 2018 sa obeťou ruského aktívneho zasahovania stalo minimálne devätnásť krajín od USA až po Pobaltie. 

Pokračovanie https://antonkovalcik.blog.sme.sk/c/549291/general-gerasimov-a-jeho-doktrina.html

Zdroj informácií: Martin Moore - Democracy Hacked.

p.s.: aby ste nepovedali:

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  505
  •  | 
  • Páči sa:  1 739x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu